سیستم های اعلام حریق صنعتی

سیستم های اعلام حریق صنعتی

همان‌طور که تا الان انواع مختلفی از سیستم‌های اعلام حریق را به شما معرفی کرده‌ایم، باید متوجه شده باشید که هر مجموعه باید نوع مناسبی از سیستم هارا بنا به مکان خود داشته باشد. علاوه بر این که هر نوع از سیستم اعلام حریق مخصوص به مکانی است، هرکدام از انواع سیستم اعلام حریق، ویژگی های خاص خود را دارند. سیستم‌ های اعلام حریق صنعتی (Industrial fire alarm systems) نوعی دیگر از سیستم‌ها بوده که مناسب مجموعه‌های صنعتی است. سیستم های اعلام حریق صنعتی باید بسیار پیشرفته و هوشمند باشد. خطراتی که یک مجموعه صنعتی به افراد وارد می‌کند بسیار زیاد است. علاوه بر خطرات انسانی، ضررهای مالی زیادی هم به مدیر وارد می‌کند. در نتیجه مکان‌های صنعتی استفاده از سیستم اعلام حریق را نباید پشت‌گوش بیندازند.

سیستم‌ های اعلام حریق صنعتی چه تفاوتی با دیگر سیستم‌ها دارد؟

سیستم اعلام حریق صنعتی، از سرعت و دقت بیشتری برخوردارند. این سیستم‌ها در جهت مجموعه‌های صنعتی مورداستفاده هستند. از مهم‌ترین تفاوت‌هایی که سیستم اعلام حریق صنعتی با دیگر سیستم‌ها دارد، این است که امنیت و دقت باید در بالاترین درجه باشد. تجهیزات و اقلامی که در سیستم اعلان حریق صنعتی استفاده می‌شود با دیگر سیستم‌ها تفاوتی ندارد اما به علت آدرس‌پذیری دقیق، اجزای سیستم اعلام حریق بادقت بالاتری کار می‌کند. پس همان‌طور که گفتیم، برای فضای صنعتی بهتر است از سیستم اعلام حریق آدرس‌پذیر استفاده کنید. بریا درک بهتر، مقاله سیستم اعلام حریق آدرس‌پذیرچیست را مطالعه کنید.

چه نوع سیستم اعلام حریق برای فضای صنعتی باید استفاده شود؟

فضای صنعتی شرایط محیطی خوبی ندارد و اگر از سیستم‌ های اعلام حریق سطح پایین استفاده کنید، ممکن است سیستم دچار اشتباهاتی شود. برای مثال گردوغبار و ذرات معلقی که در فضای صنعتی وجود دارد، خطر انفجار را بالا می‌برد و نیاز به حفاظت بالایی دارد. البته گاهی بالارفتن دمای محیط باعث تشخیص اشتباه سیستم اعلام حریق می‌شود.

برای مکان‌های صنعتی باید از سیستم‌های اعلان حریق آدرس‌پذیر و هوشمند استفاده کنید تا دقت سیستم در بیشترین شکل ممکن باشد.

دلیل اهمیت استفاده از سیستم اعلام حریق در فضای صنعتی چیست؟

سیستم اعلام حریق، کاربردی متفاوت‌تر در فضای صنعتی دارند. به علت وجود صنایع پتروشیمی و شعله‌ور، احتمال وقوع آتش‌سوزی بسیار بالاست. در فضاهای صنعتی، دود، آتش، مونوکسید کربن و… وجود دارد و حساسیت سیستم اعلام حریق باید در درجه بالایی قرار داشته باشد. در فضای صنعتی باید آژیر سیستم اعلام حریق رسا و بلند باشد تا به‌راحتی قابل شنیدن باشد. صداهای آژیر سیستم اعلام حریق را می توانید در درجه های مختلف تنظیم کنید. بهتر است که در درجه بالا قرار دهید تا با روشن بودن دستگاه ها، مشکلی در نشنیدن صدا وجود نداشته باشد.

تجهیزات سیستم های اعلام حریق در فضای صنعتی

تجهیزاتی که در سیستم اعلام حریق استفاده می شود تفاوتی با سیستم اعلام حریق دیگر ندارد. می توان گفت که تنها کمی پیشرفته تر و حرفه ای تر هستند. تجهیزات سیستم های اعلام حریق صنعتی شامل مرکز کنترل پنل، دتکتور، شستی اعلام حریق، آژیر، چراغ ال ای دی اعلان حریق و … است. اصولا فضای صنعتی، فضای گسترده ای است و به تکرار کننده پنل سیستم اعلام حریق هم نیاز خواهدشد. زون بندی از دیگر تجهیزات و کارهایی است که در فضای صنعتی باید انجام شود. زون اعلام حریق باید طبق استاندارد ها و توسط یک شخص کاربلد انجام شود.

سیستم های اعلام حریق صنعتی چه وظیفه ای دارند؟

با اطلاع رسانی سریع از خطاهای زیاد جلوگیری می کند.

نصب سیستم اعلام حریق صنعتی نیاز به متخصص دارد؟

بله، بهتر است برای زون بندی سیستم اعلام حریق صنعتی و نصب آن از متخصص کمک بگیرید.

5/5 - (2 امتیاز)
مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Table of Contents
سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟