اکسس پوینت چیست؟

اکسس پوینت چیست؟ در کارهای اینترنتی اکسس پوینت به چه کاری می‌آید؟ در حال حاضر با توجه به اینترنتی شدن بسیاری از کارها، اینترنت و شبکه جزو نیازهای اساسی افراد شناخته می‌شود. به همین دلیل اکثر مردم در خانه و محل کار خود از دستگاه ADSL، برای دسترسی به شبکه استفاده می‌کنند. در کنار این دستگاه، یک آنتن قرار داده شده که در واقع همان اکسس پوینت (Access Point) است و به آن Wireless Router نیز می‌گویند‌.

نقاط دسترسی بی‌سیم یا Wireless access points که به اختصار به آن‌ها AP یا WAP گفته می‌شود‌ از مهم‌ترین موارد شبکه سازی هستند، که امکان متصل شدن دستگاه‌های وای‌فای را به یک شبکه سیمی‌‌ فراهم می‌کنند و شبکه‌های محلی بی‌سیم (WLAN) را تشکیل می‌‌دهند. در مقاله نصب سیستم اکسس پوینت سعی کردیم روش‌های نصب این دستگاه را به شما آموزش دهیم.

با توجه موارد گفته شده و استفاده اکثر مردم از مودم‌های وایمکس و دستگاه‌های ADSK، شناخت تجهیزات شبکه نیز یک مسئله ضروری است. چون زمانی که افراد آگاهی و شناخت بیشتری از این تجهیزات داشته باشند، استفاده بهینه‌تری نیز دارند. به همین دلیل در این مطلب به معرفی AP می‌پردازیم.

پیشنهاد میکنیم حتما پس از خواندن  تعریفی از اکسس پوینت، مقاله تفاوت اکسس پوینت و تجهیزات شبکه را مورد بررسی قرار دهید.

تعریف اکسس پوینت

Access Point یکی از تجهیزات شبکه بوده که وظیفه اصلی آن، تولید امواج رادیویی بیسیم یا همان وایرلس است. به عبارت دیگر، شبکه بی‌سیم محلی که با نام WLAN شناخته می‌شود و مخفف عبارت (wireless local area network) است، توسط این قطعه تولید می‌شود.

واژه (Access point) به معنای نقطه دسترسی بوده و نحوه کار این سخت افزار به این صورت است که با کابل به روتر اصلی یا سوئیچ شبکه متصل می‌گردد و سپس سیگنال‌های دریافتی از شبکه کابلی را به شبکه بی‌سیم تبدیل می‌کند.

برای برقراری ارتباط و ایجاد شبکه در اکثر ساختمان‌های بزرگ، از Access point استفاده می‌شود. چون دیگر نیازی به سیم‌کشی‌های شلوغ و گیج کننده ندارد، همچنین می‌تواند 60 اتصال را به شکل همزمان برقرار نماید. علاوه بر موارد ذکر شده، در صورت نصب این قطعه در یک محیط اداری، چنانچه کارمندان از اتاقی به اتاق دیگر جابه‌جا شوند. کاهش سرعت یا وقفه‌ای در اتصال آن‌ها صورت نمی‌گیرد.

کاربرد اکسس پوینت

  • اولین کاربرد این قطعه اتصال به اینترنت است.
  • بیشترین کاربرد آن در ساختمان ها و دفاتر بزرگ است. چون برقراری اتصال به شبکه کاملا بی‌سیم بوده و سیگنال Wired را به سیگنال بی‌سیم منتقل می‌نماید.
  • در اکثر مغازه‌ها، کافی شاپ‌ها، رستوران‌ها، کتابخانه و دیگر اماکن عمومی کاربرد دارد.
  • برای انتقال بی‌سیم علائم و اتصال به چراغ راهنمایی کاربرد دارد.
  • برای دسترسی بی‌سیم کارمندان یک سازمان به فایل‌ها از سرور مرکز استفاده می‌شود.
  • به عنوان دستگاه بلوتوث و دیگر اتصالات بی‌سیم مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • یکی از کاربردهای آن تقویت سیگنال‌ است.

آنچه در مقاله اکسس پوینت چیست بیان شد

در عصر حاضر کمتر کسی است که نام اینترنت و شبکه‌های جهانی را نشنیده باشد، زیرا برای انجام بسیاری از کارهای روزمره خود به این موارد نیاز است. AP یا WAP که مختصر عبارت (Wireless access points)  و به معنای نقاط دسترسی بی‌سیم بوده و یکی از تجهیزات و سخت افزارهای شبکه سازی است. این دستگاه شبکه‌های محلی بی‌سیم را تشکیل داده و امکان اتصال دستگاه‌های وای‌فای را به یک شبکه سیمی‌‌ فراهم می‌نماید. با توجه به اهمیت این سخت افزار، سعی کردیم به مفاهیمی همچون تعریف اکسس پوینت، انواع access point، مزایا اکسس پوینت، کاربردها، نحوه نصب آن، اکسس پوینت چیست و… پرداختیم.

Rate this post
مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Table of Contents
سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟