راهنمای خرید آنتن مرکزی

راهنمای خرید آنتن مرکزی

در این مطلب از سری مقالات راهنمای خرید به راهنمای خرید آنتن مرکزی پرداخته‌ایم. آنتن مرکزی وسیله‌ای است که به واسطه آن سیگنال‌های شبکه‌های تلویزیونی را به راحتی می‌توانیم دریافت کنید. هنگام تماشای تلویزیون پایین بودن کیفیت تصویر یا قطع و وصل شدن آن، بسیار ناخوشایند است. معمولا افراد در چنین مواقعی از تماشای تلویزیون منصرف می‌شوند و آن را خاموش می‌کنند. علاوه بر آن تصویر دوربین‌های مداربسته نیز، به منظور امنیت بیشتر باید وضوح بالایی داشته باشد. این مسئله به راحتی و با خرید یک سیستم MATV قوی و با‌کیفیت حل می‌شود. عبارت MATV ، در واقع مخفف Master Antenna Television و به معنای استاد آنتن تلویزیون است.

همانطور که گفتیم یک آنتن قدرتمند می‌تواند تصاویر تلویزیون و دوربین‌های مداربسته را بدون نقص نمایش دهد. حال اگر در یک ساختمان 10 طبقه، هر واحد برای خود یک آنتن مجزا بر روی پشت بام نصب کند، دیگر فضای خالی بر روی بام باقی نمی‌ماند و نمای ساختمان نیز زشت می‌شود. به همین دلیل در ساختمان‌هایی که تعداد واحد‌های آن زیاد است، از آنتن مرکزی یا سیستم MATV استفاده می‌شود.

احتمالا اگر دارید مقاله راهنمای خرید آنتن مرکزی را مطالعه می‌کنید، حتما می‌دانید که آنتن مرکزی چیست و اجزای آنتن مرکزی کدام است.

امروزه تلویزیون به یک وسیله اساسی و کاربردی تبدیل شده، زیرا دارای جنبه‌های مختلف آموزشی، خبری، سرگرمی است. آنتن نیز یک ابزار ضروری برای دریافت شبکه‌های تلویزیونی و ماهواره‌ای بوده، به همین دلیل در این مطلب در نظر داریم در مورد نکات مهم خرید آنتن مرکزی صحبت کنیم. اما پیش از آن به تعریف سیستم MATV، اجزا تشکیل دهنده و انواع آنتن مرکزی می‌پردازیم، زیرا این سیستم رایج‌ترین نوع بین انواع آنتن‌های مرکزی به شمار می‌رود. با وب سایت آلتون نتورک همراه باشید.

کدام سیستم آنتن مرکزی را انتخاب کنیم؟

سیستم‌های آنتن مرکزی متعددی وجود دارد که هر کدام برای شرایط و محل‌های مختلفی قابل نصب و پیاده سازی است، در ادامه به انواع آنتن مرکزی و محل نصب هر کدام اشاره خواهیم کرد.

راهنمای خرید MATV برای آپارتمان

یکی از اصلی‌ترین مواردی که باید در زمان خرید آنتن مرکزی برای آپارتمان به آن دقت داشته باشید، توجه به تعداد مشترکان در آپارتمان است.

تعداد مشترکان و استفاده کنندگان از آنتن مرکزی تاثیر مستقیمی روی انتخاب شما خواهد داشت. در حالت کلی برای انتخاب یک آنتن مرکزی برای واحد مسکونی پیشنهاد می‌شود.

راهنمای خرید آنتن مرکزی برای هتل

هتل‌ها از جمله محیط‌هایی هستند که استفاده از آنتن مرکزی می‌تواند در آن باعث کاهش هزینه‌های در خرید شود.

وابسته به آن که از چه سیستم نمایش تلویزیون در هتل استفاده می‌شود و همچنین هتل چه تعداد وجود برای سکونت وجود دارد، نوع آنتن مرکزی انتخابی می‌تواند متفاوت انتخاب شود.

در حالت کلی از دیش‌های مرکزی برای هتل‌ها یا مسافرخانه‌ها استفاده می‌شود که توانایی ساپورت بیش از 50 واحد مسکونی را دارا باشد.

راهنمای خرید سیستم آنتن مرکزی برای بیمارستان

یکی از جاهایی که به آنتن مرکزی نیاز داریم، بیمارستان‌ها است، در بیمارستان‌ها برای به نمایش گذاشتن تلویزیون نیاز است که یک سیستم آنتن مرکزی در بیمارستان نصب و فعال سازی شود.

عموما در زمان خرید یک سیستم آنتن مرکزی برای بیمارستان لازم است که به مواردی از قبیل پارامترهای زیر خواهد بود.

 • تعداد واحدهای مسکونی
 • کیفیت مورد نظر
 • قیمت مورد نظر برای خرید آنتن مرکزی
 • نوع آنتن مرکزی
 • و…

نکات خرید آنتن مرکزی

در خرید هر آنتن مرکزی باید به نکات و مواردی توجه کرد که علاوه بر انتخاب یک سیستم آنتن مرکزی بدون ضرر و به دور از هر گونه هزینه اضافی بتوانید بهترین آنتن مرکزی را انتخاب کنید. ما در این مقاله سعی می‌کنیم که اطلاعاتی را به شما بیان کنیم که به واسطه آن بتوانید بهترین و مناسب‌ترین آنتن مرکزی را برای آپارتمان، شرکت و یا هر محیطی که نیاز به یک سیستم مرکزی آنتن وجود دارد، را در اختیار داشته باشید.

در حالت کلی می‌توان گفت که در زمان خرید یک آنتن مرکزی کافی است که به پارامترهای نوشته شده در زیر توجه کنید.

قیمت آنتن

یکی از موارد که در هر راهنمای انتخاب آنتن مرکزی به آن باید توجه داشته باشید، قیمت آنتن مرکزی است.

هزینه اضافی یا خرید آنتن نامناسب به دلیل انتخاب آنتن با قیمت ارزان می‌تواند ضررها و هزینه‌های اضافی به شما وارد کند.

کیفیت آنتن

در زمان خرید آنتن باید به کیفیت مورد نظر خود توجه داشته باشید، خرید آنتن با میزان کیفیت بالا که تلویزیون‌های شما ساپورت نکند، خرج اضافی خواهد بود.

نوع آنتن

تعداد مشترکان آنتن

مشخصا تعداد مشترکان آنتن مرکزی یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید در زمان خرید و انتخاب سیستم آنتن مرکزی به آن توجه داشت.

توجه داشته باشید که وجود یک آینده نگری در زمان خرید می‌تواند شما را در کاهش هزینه‌ها یاری کند.

نکته مهمی که در انتخاب دستگاه آنتن مرکزی وجود دارد آن است که حتما 5 پورت بیشتر برای آنتن خود سفارش دهید شاید در آینده‌ای نزدیک نیاز شد که چند مشترک دیگر به مجموعه شما اضافه شود.

میزان آنتن دهی

میزان و قدرت آنتن دهی یکی از پارامترهایی است که باید به آن توجه کافی داشت. توجه داشته باشید که عدم توجه به میزان آنتن دهی می‌تواند باعث هزینه‌های جانبی دیگر از قبیل خرید تقویت کننده آنتن مرکزی شود.

گارانتی  و پشتیبانی پس از فروش

یکی از مواردی که باید در زمان انتخاب یک دستگاه آنتن مرکزی به آن توجه داشته باشید، گارانتی آنتن مرکزی است. شرکت‌های مختلفی در حال حاضر اقدام به طراحی آنتن مرکزی می‌کنند که می‌توانید لیست شرکت‌های تولید کننده آنتن مرکزی را در لینک قبل ببینید.

توجه به خدمات پس از فروش و همچنین مدت زمان گارانتی از پارامترهای اساسی در خرید آنتن مرکزی است.

راهنمای خرید انواع سیستم آنتن مرکزی

سیستم‌های مرکزی آنتن در مدل‌ها و نوع‌های مختلفی طراحی و پیاده سازی می‌شوند که هر کدام وابسته به کاربردی که دارند، در محیط مناسب خود باید نصب و پیاده سازی شوند. اگر دوست دارید در رابطه با نصب آنتن مرکزی اطلاعاتی کسب کنید حتما مقاله قبلی را مطالعه کنید.

ویدئو انتخاب آنتن مرکزی خوب

در این ویدئو کارشناس الکترونیک آلتون نتورک به صورت کامل اطلاعاتی در رابطه با نحوه انتخاب آنتن مرکزی به شما ارائه خواهد داد. در این ویدئو راهنمای خرید آنتن مرکزی در عرض 10 دقیقه به تمام موارد در رابطه با آنتن مرکزی خواهید رسید.

4 نکته مهم درباره راهنمای خرید آنتن مرکزی

برای دریافت تصاویر به صورت کاملا شفاف، به یک آنتن قوی نیاز داریم، که این مسئله به قدرت دریافت و تقویت سیگنال‌ها بستگی دارد. گاهی اوقات افراد برای خرید یک وسیله پول زیادی را پرداخت می‌نمایند اما کالای خریداری شده، با نیازهای آنان مطابقت ندارد.

در این بخش از راهنمای خرید آنتن مرکزی، به بررسی نکاتی که هنگام خرید این سیستم باید مورد توجه قرار بگیرد می‌پردازیم:

 1. در قدم اول باید تعداد واحدهای ساختمان یا تعداد گیرند‌ه‌ها را بررسی کنید، تا بتوانید نوع آنتن مورد نظر را انتخاب کنید. در صورتی که در این زمینه تخصصی ندارید از یک کارشناس کمک بگیرید تا شما را راهنمایی کند.
 2. بررسی انواع آنتن‌ها بر اساس نوع و برند، نکته‌ مهم دیگری است؛ که نباید آن را فراموش کرد. معمولا امروزه شرکت‌های سازنده یا فروشنده کالاهای الکترونیکی، به منظور راحتی هر چه بیشتر مشتریان، ویژگی‌های محصولات خود را بر روی سایت یا صفحه اجتماعی شرکت قرار می‌دهند.
 3. معمولا قدرت دریافت سیگنال‌ها در مناطق مختلف شهر با یکدیگر متفاوت است. بررسی میزان آنتن‌دهی محل مورد نظر نیز می‌تواند در انتخاب و خرید سیستم دریافت کننده مرکزی تاثیرگذار باشد. به عنوان مثال آنتن‌های قوی و بزرگ مناسب مناطقی هستند، که قدرت دریافت سیگنال بسیار ضعیفی دارند.
 4. همانطور که گفتیم این سیستم به صورت اشتراکی، میان تمامی ساکنین قابل استفاده است. در نتیجه هزینه آن بین تمامی واحدها تقسیم می‌شود. به همین منظور بهتر است قبل از خرید جلسه‌ای درباره بودجه‌ خرید و قیمت آنتن تشکیل دهید، تا در زمان خرید با مشکل کسری بودجه مواجه نشوید.

آنچه در مقاله راهنمای خرید آنتن مرکزی بیان کردیم

آنتن یک سیستم ضروری برای دریافت شبکه‌های تلویزیونی و تصاویر دوربین‌های مداربسته است. یعنی هر تلویزیونی برای نمایش تصویر به یک آنتن نیاز دارد. امروزه در هر خانه‌ای یک تلویزیون وجود دارد، حال اگر در ساختمان‌ها و مجتمع‌های مسکونی هر واحد بخواهد به طور جداگانه، یک آنتن بر روی پشت بام نصب نماید، تعدد آنتن‌ها سبب بروز اختلال در عملکرد آن‌ها و بهم ریختگی ظاهر ساختمان می‌شود. همچنین برای امنیت بیشتر، در اکثر ساختمان‌ها دوربین مداربسته وجود دارد، که برای انتقال تصاویر آن‌ها هم به آنتن نیاز داریم.

به منظور جلوگیری از بروز این مشکلات، سیستم‌هایی طراحی شده؛ که آنتن مرکزی نام دارد و قابلیت اتصال به چند تلویزیون مختلف را دارد. یعنی دیگر نیاز نیست هر واحد یک ساختمان آنتن جدا داشته باشد، بلکه این سیستم مرکزی پاسخ‌گوی تمامی تلویزیون‌ها است.

در راهنمای خرید آنتن مرکزی، با تعریف، اجزا تشکیل دهنده و انواع سیستم MATV آشنا شدیم. همچنین نکات مهمی که در زمان خرید این سیستم باید مورد توجه قرار بگیرد را بررسی نمودیم.

انتخاب راهنمای آنتن مرکزی نیاز به تجربه دارد؟

بله، شما با خواندن این راهنما تجربه یک متخصص با سابقه را به دست خواهید آورد.

پس از خواندن این راهنما می‌توانم انتخاب مناسبی برای آنتن مرکزی داشته باشم؟

بله، پس از خواندن و درک این موارد به راحتی می‌توانید بهترین آنتن مرکزی را تهیه کنید.

4.7/5 - (6 امتیاز)
مقالات مرتبط

11 دیدگاه در “راهنمای خرید آنتن مرکزی

 1. حمیده بخشی گفت:

  مقاله کامل و کاربردی بود،ممنون از مطلب مفیدتون 🙏

 2. معصومه مقیمی مقدم گفت:

  آنتن های مرکزی مخصوص آپارتمان ها قابلیت پشتیبانی از چند ساکن ساختمان را دارند؟

 3. مهدی نیکویی گفت:

  چقدر نیاز داشتم به این مطالب، خیلی خوب بود 👏🏻👏🏻👏🏻

 4. محمد رضایی گفت:

  مقاله راهنمای انتخاب سیستم آنتن مرکزی شما یکی از بهترین مقالاتی بود که تا به حال خواندم. از شما سپاسگذارم.

 5. علی گفت:

  مرسی از محتوا تخصصی که ارایه دادین معمولا میان از یه برند صحبت میکنن که بفروشن اما شما جامع و کامل توضیح داده بودید مرسی.

 6. مجتبی گفت:

  سلام وقت بخیر آنتن مرکزی بانک ها از کدوم نوع سیستم هست؟ برام جالبه بدونم

 7. محمد گفت:

  بسیار کاربردی و مفید بود

 8. فائزه افخمی گفت:

  مطالب بسیار جامع و کامل بود. نوع سیستم آنتن های مرکزی بیمارستان ها از چیه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Table of Contents
سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟