دستگاه حضور و غیاب پانچی چیست؟

دستگاه حضور و غیاب پانچی چیست؟ ( what is the Panchi attendance machine). یکی از قدیمی‌ترین دستگاه‌های کنترل تردد کارکنان، دستگاه حضور  و غیاب پانچی است. این دستگاه از مدت‌ها قبل توسط مدیران مجموعه‌های مختلف برای بررسی ساعت ورود و خروج کارکنان مورد استفاده قرار می‌گرفت.

از طرفی دستگاه حضور و غیاب مدل پانچی یکی از ساده‌ترین مکانیزم‌ها را دارد و نیازی نیست تا کارکنان برای استفاده از دستگاه حضور و غیاب با کارت پانچ فرایند پیچیده‌ای را پشت سر بگذارند.

این دستگاه فرایندی کاملا مکانیکی دارد و همین امر موجب شده تا از این دستگاه با عنوان دستگاه حضور و غیاب مکانیکی نیز یاد شود. امروزه دستگاه حضور و غیاب بیومتریک جایگزین دستگاه حضور و غیاب مکانیکی شده است.

دستگاه حضور و غیاب پانچی چیست و چه کاربردی دارد؟

همان‌گونه که در ابتدا بیان شد، دستگاه حضور و غیاب پانچی، یکی از قدیمی‌ترین دستگاه‌های کنترل تردد است که از آن با عنوان دستگاه مکانیکی نیز یاد می‌شود‌.

این نوع سیستم‌ها کمک بزرگی به مدیران سازمان‌ها و ارگان‌های مختلف می‌کنند تا از زمان دقیق رفت و آمد کارمندان خود اطلاعات لازم را کسب کنند.

مهم‌ترین قسمت این دستگاه‌ها، پانچ است که اصطلاحا به آن اسلات نیز می‌گویند.

توجه داشته باشید که این دستگاه خدمات خاصی به جز ثبت حضور و غیاب کارکنان ارائه نمی‌دهد چراکه کاملا ساده و در عین حال کاربردی طراحی شده است.

در گذشته شیوه کار با دستگاه‌ حضور و غیاب با کارت پانچ،  به این صورت بود که فردی با استفاده از پانچ مخصوص کاغذی را مهر کرده و ساعت ورود یا خروج کارکنان را ثبت می‌کرد.

مدیران مجموعه نیز در پایان هر ماه این موارد را به لطف دستگاه پانچ بررسی کرده و روزهای غیبت، مرخصی، کارکرد، ماموریت و… را در مجموعه به ثبت نهایی می‌رساندند.

البته این کار در گذشته بسیار زمان‌بر بود چراکه جمع‌آوری کاغذهای کارکنان و… زمان زیادی از ایشان می‌گرفت.

جالب است بدانید که همین شیوه امروزه با استفاده دستگاه‌های مدرن صورت می‌پذیرد و کارکنان باید کارت مخصوص به خود را داخل محفظه تعبیه شده در قسمت بالا قرار داده و سپس کارت خود را از محفظه پایین آن را دریافت کنند.

خرید دستگاه حضور و غیاب بیومتریک بهتر است یا مکانیکی؟

قطعا دستگاه حضور و غیاب بیومتریک با هوشمندی بهتری برای شما کار می کنند اما بهتر است ابتدا نیاز سازمان خود را بسنجید. برای مثال شرکت های کوچک شاید بتوانند با دستگاه حضور و غیاب مکانیکی هم فعالیت خود را پیش ببرند.

دستگاه حضور و غیاب پانچی در حال منسوخ شدن است؟

تقریبا بله، با ورود دستگاه های حضور و غیاب بیومتریک از این دستگاه کمتر استفاده می شود.

Rate this post
مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Table of Contents
سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟