دستگاه حضور و غیاب پانچی چیست؟

دستگاه حضور و غیاب پانچی چیست؟ ( what is the Panchi attendance machine). یکی از قدیمی‌ترین دستگاه‌های کنترل تردد کارکنان، دستگاه حضور  و غیاب پانچی است. این دستگاه از مدت‌ها قبل توسط مدیران مجموعه‌های مختلف برای بررسی ساعت ورود و خروج کارکنان مورد استفاده قرار می‌گرفت.

از طرفی دستگاه حضور و غیاب مدل پانچی یکی از ساده‌ترین مکانیزم‌ها را دارد و نیازی نیست تا کارکنان برای استفاده از دستگاه حضور و غیاب با کارت پانچ فرایند پیچیده‌ای را پشت سر بگذارند.

این دستگاه فرایندی کاملا مکانیکی دارد و همین امر موجب شده تا از این دستگاه با عنوان دستگاه حضور و غیاب مکانیکی نیز یاد شود. امروزه دستگاه حضور و غیاب بیومتریک جایگزین دستگاه حضور و غیاب مکانیکی شده است.

دستگاه حضور و غیاب پانچی چیست و چه کاربردی دارد؟

همان‌گونه که در ابتدا بیان شد، دستگاه حضور و غیاب پانچی، یکی از قدیمی‌ترین دستگاه‌های کنترل تردد است که از آن با عنوان دستگاه مکانیکی نیز یاد می‌شود‌.

این نوع سیستم‌ها کمک بزرگی به مدیران سازمان‌ها و ارگان‌های مختلف می‌کنند تا از زمان دقیق رفت و آمد کارمندان خود اطلاعات لازم را کسب کنند.

مهم‌ترین قسمت این دستگاه‌ها، پانچ است که اصطلاحا به آن اسلات نیز می‌گویند.

توجه داشته باشید که این دستگاه خدمات خاصی به جز ثبت حضور و غیاب کارکنان ارائه نمی‌دهد چراکه کاملا ساده و در عین حال کاربردی طراحی شده است.

در گذشته شیوه کار با دستگاه‌ حضور و غیاب با کارت پانچ،  به این صورت بود که فردی با استفاده از پانچ مخصوص کاغذی را مهر کرده و ساعت ورود یا خروج کارکنان را ثبت می‌کرد.

مدیران مجموعه نیز در پایان هر ماه این موارد را به لطف دستگاه پانچ بررسی کرده و روزهای غیبت، مرخصی، کارکرد، ماموریت و… را در مجموعه به ثبت نهایی می‌رساندند.

البته این کار در گذشته بسیار زمان‌بر بود چراکه جمع‌آوری کاغذهای کارکنان و… زمان زیادی از ایشان می‌گرفت.

جالب است بدانید که همین شیوه امروزه با استفاده دستگاه‌های مدرن صورت می‌پذیرد و کارکنان باید کارت مخصوص به خود را داخل محفظه تعبیه شده در قسمت بالا قرار داده و سپس کارت خود را از محفظه پایین آن را دریافت کنند.

مزایا دستگاه حضور و غیاب پانچی

مزایا دستگاه حضور و غیاب پانچی کدام است؟(Advantages of Panchi attendance machine) دستگاه حضور و غیاب پانچی نوع از دستگاه حضور و غیاب است که به وسیله کارت پانچ می‌توان روند حضور و غیاب افراد را با آن رصد و بررسی کرد. مهم‌ترین مزیتی که این دستگاه نسبت به سایر همتایان خود دارد، مکانیزم ساده آن است. به عبارتی تمامی افراد در هر سطح علم که باشند به راحتی می‌توانند از این دستگاه استفاده کرده و ورود یا خروج خود را ثبت کنند. این دستگاه‌ها نیاز مدیران را برای نظم‌دهی به کارکنان برآورده می‌کند.

نمونه‌های جدیدتر دستگاه حضور و غیاب مدل پانچی، دارای حافظه داخلی هستند و این امکان را به صاحبین کسب و کارها می‌دهد تا اطلاعات مورد نظر خود را به سیستم انتقال دهند.

این نمونه از دستگاه‌ها با سایر دستگاه‌های حضور و غیاب از جمله دستگاه‌های کارتی تشابه دارند و نباید نسبت به عملکرد این دستگاه نگرانی داشت.

لازم است بدانید که دستگاه حضور و غیاب پانچی نرم افزاری نیز دارد که امکانات متنوعی در آن درنظر گرفته شده و مدیران می‌توانند چند دفتر را به صورت مجزا با بهره بردن از این نرم‌افزار، کنترل کنند؛ به این منظور باید حتما تنظیمات اولیه دستگاه را برای بررسی چند دفتر آماده کنند. دستگاه حضور و غیاب پانچی جزء دستگاه حضور و غیاب بیومتریک نیست و رو به منسوخ شدن است.

نرم افزار و دستگاه حضور و غیاب پانچی، به صورت کلی مزایای زیر را به همراه دارند:

در صورت استفاده از این نرم‌افزار تمام نیاز شما برای ثبت ورود و خروج کارکنان برآورده خواهد شد.
تمامی اطلاعات مربوط به کارکنان در لحظه به مدیر مجموعه ارسال می‌شود.
نیازی به تخلیه اطلاعات سخت‌افزار به نرم افزار در این دستگاه نیست.
استفاده از این دستگاه بسیار راحت است و تمامی افراد امکان بهره بردن از آن را دارند.
مدیریت دفاتر و شعبه‌های متفاوت با استفاده از این دستگاه امکان‌پذیر است.
در هزینه‌های شما صرفه جویی خواهد شد و…
در مقاله دستگاه حضور و غیاب پانچی چیست به اطلاعات کاملی در رابطه با دستگاه حضور و غیاب پانچی اشاره کردم در ادامه به تک تک مزیت‌های دستگاه حضور و غیاب پانچی خواهیم پرداخت.

دستگاه حضور و غیاب بیومتریک بهتر است یا مکانیکی؟

قطعا دستگاه حضور و غیاب بیومتریک با هوشمندی بهتری برای شما کار می کنند اما بهتر است ابتدا نیاز سازمان خود را بسنجید. برای مثال شرکت های کوچک شاید بتوانند با دستگاه حضور و غیاب مکانیکی هم فعالیت خود را پیش ببرند.

دستگاه حضور و غیاب پانچی در حال منسوخ شدن است؟

تقریبا بله، با ورود دستگاه های حضور و غیاب بیومتریک از این دستگاه کمتر استفاده می شود.

5/5 - (1 امتیاز)
مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Table of Contents
سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟