تجهیزات پسیو شبکه چیست؟

تجهیزات پسیو شبکه چیست؟ به چه نوعی از تجهیزات شبکه تجهیزات پسبو شبکه گفته می‌شود؟ به گروهی از تجهیزات شبکه که به جریان برق نیاز ندارند و زیر ساخت‌های شبکه را تشکیل می‌دهند، تجهیزات پسیو شبکه گفته می‌شود. این گروه از تجهیزات، به صورت مستقیم بر روی داده‌ها و اطلاعاتی که اشتراک‌گذاری می‌شوند تاثیری ندارد؛ اما سرعت، پایداری و توسعه شبکه به قطعات پسیو بستگی دارد.

تجهیزات پسیو شبکه چیست و چه نقشی در شبکه دارند؟

شبکه دارای تجهیزات مختلفی است که  در یک دسته بندی، تجهیزات شبکه را می‌توان به دو دسته تجهیزات پسیو شبکه و تجهیزات اکتیو شبکه تقسیم بندی کرد. منظور از تجهیزات پسیو شبکه همان بخشی از تجهیزات شبکه است که نیازی به برق ندارند و بدون برق به کارکرد خود ادامه می‌دهند، از جمله این تجهیزات می‌توان به کابل شبکه، پچ کورد و… اشاره کرد. این که کدام تجهیزات شبکه پسیو هستند و انواع تجهیزات پسیو شبکه کدامند را می‌توانید در ادامه مطالعه کنید.

موارد زیر اصلی‌ترین قطعات و تجهیزاتی هستند که به عنوان تجهیزات پسیو شناخته می‌شوند:

کابل شبکه

به مجموعه‌ای از سیم‌ها که از جنس مس یا شیشه هستند و وظیفه اصلی آن‌ها، اتصال و انتقال اطلاعات میان کامپیوترها و روترها و سوییچ‌ها است؛ کابل شبکه گفته می‌شود. کابل‌های شبکه از نظر استاندارد، سرعت و میزان پوشش‌دهی با یکدیگر تفاوت دارند و در دسته‌بندی‌های مختلف CAT7 ,CAT6A و… قرار می‌گیرند. معمولا کابل‌های شبکه در اندازه‌های چند صد متری نیز تولید می‌شوند.

پچ کورد شبکه

کابلی با اندازه مشخص بوده و در اندازه‌های، بین ۳۰ سانتی‌متر تا ۴۰ متر تولید می‌شود. در دو طرف پچ کورد رابط یا کانکتور وجود دارد، که از این کانکتورها برای اتصال تجهیزات شبکه به یکدیگر استفاده می‌شود.

رک شبکه

محفظه‌ای است که تجهیزات شبکه در آن قرار می‌گیرد. وظیفه رک حفاظت از سرور، سوئیچ، روتر و دیگر تجهیزات؛ در برابر آسیب و سرقت است.

داکت شبکه و تلفن

یک محفظه پلاستیکی بوده، که از آن کابل‌های شبکه را عبور می‌دهند. استفاده از این محفظه سبب حفظ ظاهر محیط می‌شود، همچنین از کابل‌ها در برابر رطوبت، نور و ضربه محافظت می‌کند.

ترانکینگ شبکه

این قطعه همچون داکت وظیفه نظم‌دهی و محافظت از کابل‌های شبکه را بر عهده دارد و هرچه اندازه بزرگتری داشته باشد، ظرفیت عبور کابل‌ بیشتر می‌شود.

سوکت شبکه

قطعه‌ای است که وظیفه اتصال‌ کابل شبکه را به دیگر تجهیزات آن بر عهده دارد.

5/5 - (1 امتیاز)
مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Table of Contents
سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟