انواع تجهیزات شبکه

انواع تجهیزات شبکه

با توجه به رشد و گسترش تکنولوژی و استفاده وسیع از شبکه‌های اینترنتی بهتر است با انواع تجهیزات شبکه که برای راه‌اندازی انواع شبکه‌ها لازم هستند آشنا باشید. به طور کلی تجهیزات مورد استفاده در شبکه به دو دسته اکتیو و پسیو تقسیم می‌شوند: در صورتی که نیاز به خدمات و همچنین خرید تجهیزات شبکه دارید با ما تماس بگیرید.

  • تجهیزات اکتیو شبکه(فعال):

تجهیزات اکتیو شبکه تجهیزاتی هستند که برای انجام فعالیت خود به جریان الکتریکی نیاز دارند. از جمله تجهیزات اکتیو می‌توان به کارت شبکه، مسیریاب‌ها، سوییچ‌ها، و تبدیل‌کننده‌های فیبر نوری اشاره داشت.

  • تجهیزات پسیو شبکه (غیرفعال):

این تجهیزات برای عملکرد خود به انرژی الکتریکی نیازی ندارند و بدون استفاده از جریان الکتریکی به خوبی نقش خود را در شبکه ایفا می‌کنند. از جمله این تجهیزات می‌توان به کابل‌ها، مانیتور‌ها، داکت‌ها و رک‌ها، و همچنین کانکتورها اشاره داشت.

انواع تجهیزات اکتیو شبکه

بهتر است برای آشنایی بیش‌تر با محصولات مرتبط با دسته تجهیزات شبکه، انواع تجهیزات مهم اکتیو و پسیو را بشناسید. مهم‌ترین تجهیزات اکتیو عبارت است از:

اکسس پوینت

در شبکه‌های بی‌سیم نقطه اتصال همانند سوئیچ در شبکه‌های سیمی است. در فروش تجهیزات شبکه نقطه دسترسی یا همان اکسس پوینت نیز وجود دارد که در شبکه‌های WLAN مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سوئیچ

سوئیچ یکی از مهم‌ترین و حیاتی‌ترین تجهیزات برای راه‌اندازی هر شبکه‌ای است. از سوئیچ‌ها برای اتصال چندین دستگاه مختلف در شبکه استفاده می‌شود. به طور مثال می‌توان با استفاده از سوئیچ ارتباط میان کلاینت و سرور و پرینتر را برقرار کرد. از جمله مهم‌ترین مزایای سوئیچ‌های شبکه می‌توان به صرفه‌جویی در زمان و هزینه اشاره داشت. سوئیچ‌های مورد استفاده در شبکه را می‌توان به دو دسته مدیریتی و غیرمدیریتی تقسیم نمود. سوئیچ‌ها را می‌توان در دسته تجهیزات پرسرعت در شبکه قرار داد.

روتر

از دیگر تجهیزات شبکه روتر یا همان مسیریاب دستگاهی کاملاً هوشمند است که در انواع شبکه‌ها عملکردی بسیار نزدیک به سوئیچ دارد. مهم‌ترین و بزرگ‌ترین تفاوتی که میان روتر و سوئیچ وجود دارد آن است که از روتر برای ایجاد ارتباط میان دو شبکه استفاده می‌شود؛ در حالی که سوئیچ برای ایجاد ارتباط میان اعضای گوناگون داخل یک شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد. روترها معماری بسیار متفاوتی دارند به طور معمول برای تامین اینترنت مورد نیاز در شبکه‌های گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مودم

مودم از دیگر تجهیزات اکتیو شبکه است که از جمله مهم‌ترین وظایف آن می‌توان به تبدیل سیگنال‌های آنالوگ به دیجیتال و دیجیتال به آنالوگ اشاره داشت. مودم‌ها را می‌توان به دو دسته مودم‌های ADSL و معمولی تقسیم کرد. برای خرید مودم کافی است سری به دسته بندی مودم‌های فروشگاه آلتون نتورک بزنید. استفاده از مودم‌های ADSL ، مودم‌های مخابراتی و یا دیگر روش‌هایDSL  ساده‌ترین و در عین حال پرکاربردترین راه برای اتصال به اینترنت هستند.

تبدیل‌کننده فیبر نوری

از جمله مهم‌ترین وظایف تبدیل‌کننده فیبر نوری می‌توان به تبدیل کردن سیگنال‌های دریافتی از کابل مسی و تبدیل آن‌ها به سیگنال نوری اشاره داشت. پس از انجام تبدیل، سیگنال با استفاده از کابل فیبر نوری منتقل می‌شود. در انتها زمانی که سیگنال نوری به انتهای کابل می‌رسد، با استفاده از یک مبدل فیبر نوری دیگر به سیگنال قابل انتقال با کابل‌های مسی تبدیل می‌شود.

پرینت سرور

پرینت سرور از دیگر تجهیزات شبکه است که جهت به اشتراک‌گذاری پرینتر بدون نیاز به کامپیوتر مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ به این شکل که پرینتر به پرینت سرور متصل شده و پرینت سرور نیز به سوئیچ موجود در شبکه متصل می‌شود. بدین صورت به هنگام ارسال دستور پرینت به هیچ کامپیوتر روشنی نیاز نخواهد بود.

کارت شبکه

از مهم‌ترین تجهیزات مورد نیاز برای راه‌اندازی هر شبکه‌ای کارت شبکه است که در دسته تجهیزات اکتیو قرار دارد. هر کامپیوتر چه از نوع سرویس‌دهنده و چه از نوع سرویس‌گیرنده برای اتصال به یک شبکه اینترنتی به کارت شبکه نیاز دارد. هر شبکه یک محیط انتقال دارد که اطلاعات با استفاده از آن منتقل می‌شوند؛ در این حالت کارت شبکه هر کامپیوتری را در سطح شبکه به محیط انتقال متصل می‌کند. از جمله مهم‌ترین ویژگی‌هایی که کارت شبکه باید داشته باشد داشتن مک آدرس است که توسط شرکت سازنده به آن داده می‌شود. کارت‌های شبکه را می‌توان به دو دسته بی‌سیم و کابلی تقسیم کرد.

تجهیزات اکتیو شبکه

تجهیزات اکتیو شبکه که به آن‌ها تجهیزات فعال نیز گفته می‌شود همان تجهیزاتی هستند که در ساختار شبکه به برق متصل شده و وظیفه بخشی از برقراری ارتباط، انتقال اطلاعات، ذخیره‌سازی اطلاعات، و همچنین مدیریت و نگهداری اطلاعات را بر عهده دارند. انتخاب و خرید صحیح این تجهیزات امری کاملاً تخصصی است که می‌تواند کمک زیادی به عملکرد درست شبکه و کاهش هزینه‌های مجموعه کند. آلتون نتورک به عنوان متخصص فروش محصولات و تجیهزات پسیو و اکتیو شبکه با سال‌ها تجربه در این زمینه افتخار فروش انواع تجهیزات و ارائه انواع خدمات مرتبط با شبکه‌های کامپیوتری و اینترنتی به شما عزیزان را دارد.

بهتر است با برخی از مهم‌ترین و حیاتی‌ترین تجهیزات اکتیو شبکه آشنا شوید:

سرور

سرور به کامپیوتری گفته می‌شود که درخواست‌های ورودی به خود را پردازش کرده و پاسخ آن و داده‌های مربوطه را به کامپیوتر دیگری در بستر اینترنت یا شبکه منتقل می‌کند. سرورها نقش‌های زیادی را در شبکه‌ها بر عهده دارند و معمولاً هزینه بیش‌تری هم نسبت به سایر تجهیزات فعال شبکه دارند. از این رو انتخاب و خریداری سرور مناسب از نظر کارایی و برند اهمیت بسیار بالایی داشته و باید با دانش کافی در این زمینه انجام شود. خریداری و استفاده از سرور نامناسب می‌تواند موجب به وجود آمدن کندی‌های بسیار و خرابی‌های مکرر و همچنین افزایش هزینه پشتیبانی شود.

در اجرای دیتاسنتر به کامپیوتری فیزیکی که برنامه سرور بر روی آن اجرا می‌شود سرور گفته می‌شود. اساس کار سرور بر انتظار به درخواست‌های کاربران و پاسخ به آن‌ها مبتنی است. البته گاه ممکن است منظور از کاربر یک برنامه هم باشد. سرورها بر اساس هدفی که دنبال می‌کنند به دسته‌های گوناگونی تقسیم شده و در انواع مختلف تولید و عرضه می‌شوند.

سرور HPE یکی از پرکاربرد‌ترین انواع سرور در ایران و خارج است.

کارت شبکه

کارت شبکه را می‌توان یکی از مهم‌ترین عناصر سخت‌افزاری و حیاتی‌ترین تجهیزات اکتیو شبکه برای پیاده‌سازی یک شبکه کامپیوتری و برقراری ارتباط میان دستگاه‌ها دانست. تمام کامپیوترهای موجود در شبکه، چه سرویس‌دهنده و چه سرویس‌گیرنده باید از یک کارت شبکه استفاده کنند. کارت شبکه قادر است ارتباط میان کامپیوتر و محیط انتقال را برقرار کند.

بسیاری از مادربوردهای جدیدی که در کامپیوترهای شخصی به کار گرفته می‌شوند یک اینترفیس شبکه‌ای onboard دارند. اگر کامپیوتر شما دارای اینترفیس شبکه‌ای onboard نمی‌باشد باید برای اتصال شبکه یک کارت شبکه بر روی آن نصب کنید. کارت‌های شبکه برای اتصال کامپیوتر به شبکه‌های محلی با سرعت‌های 10، 100، و همچنین 1000 مگابایت در ثانیه به کار گرفته می‌شوند. هر کارت شبکه یک آدرس فیزیکی دارد که به آن مک آدرس گفته می‌شود. مک آدرس عددی 6 بایتی است که 3 بایت اول آن سازنده کارت شبکه و 3 بایت دوم شماره سریال کارت شبکه را مشخص می‌کند. امروزه کارت‌های شبکه در دو نوع وایرلس و کابلی ساخته و عرضه می‌شوند که هر یک ویژگی‌ها و مزایا و معایب مخصوص به خود را دارند. کارت‌های وایرلس نیز خود در دو دسته اکسترنال و اینترنال تولید می‌شوند.

سوئیچ

سوئیچ از جمله عناصر مهم در هر شبکه کامپیوتری است. با استفاده از سوئیچ مناسب کاربران می‌توانند اطلاعات مورد نظر خود را از طریق شبکه به صورت همزمان منتقل کنند. در این شرایط سرعت انتقال اطلاعات هر یک از کاربران بر سرعت دستیابی دیگر کاربران شبکه تاثیری نخواهد گذاشت. در واقع سوئیچ می‌تواند ارتباط میان گره‌های مختلف        یک شبکه را به صورت مستقیم با یکدیگر فراهم کند. به سوئیچ‌هایی که برای هر یک از اتصالات موجود در یک شبکه داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرند سوئیچ‌های lan گفته می‌شود. این سوئیچ‌ها می‌توانند مجموعه‌ای از ارتباطات شبکه را صرفا میان دو دستگاهی که قصد ارتباط با یکدیگر را دارند برقرار سازد.

اکسس پوینت

اکسس پوینت یکی دیگر از مهم‌ترین تجهیزات اکتیو شبکه است. در شبکه‌های کابلی برای ارتباط میان میان کامپیوترها از سوئیچ استفاده می‌شود. اما اگر شبکه وایرلس باشد به سخت‌افزار دیگری برای برقراری ارتباط میان دستگاه‌ها نیاز پیدا خواهیم کرد که به آن اکسس پوینت گفته می‌شود. در واقع اکسس پوینت در شبکه‌های وایرلس همان وظیفه سوئیچ در شبکه‌های کابلی را بر عهده دارد.

روتر

روتر یا همان مسیریاب از دیگر تجهیزات مهم در شبکه است. از روتر در شبکه‌های WAN و LAN استفاده می‌شود. تا کنون روترها در مدل‌های گوناگون و با معماری‌های مختلف طراحی و عرضه شده‌اند. از جمله مهم‌ترین دلایل استفاده از روترها در شبکه، ضرورت اتصال یک شبکه به چندین شبکه دیگر است. زمانی که یک شبکه بزرگ باشد و هر قسمت از آن یک رنج آیپی متفاوت داشته باشد، از روتر برای برقراری ارتباط میان این قسمت‌ها استفاده می‌شود.

پرینت سرور

یکی دیگر از تجهیزات اکتیو شبکه پرینت روتر است. از پرینت روتر زمانی استفاده می‌شود که بخواهید بدون نیاز به کامپیوتر پرینتری را به اشتراک گذارید تا کاربران شبکه بتوانند از طریق شبکه به آن وصل شده و پرینت‌های خود را ارسال کنند. روش کار نیز بدین صورت است که باید پرینتر خود را با کابل پارالل یا USB به پرینت سرور وصل کرده و از سویی دیگر پرینت سرور را به سوئیچ شبکه متصل کنید. این کار موجب اختصاص یک آیپی به پرینتر و شناسایی آن در شبکه می‌شود. از این پس بدون نیاز به وجود کامپیوتری همیشه روشن کاربران می‌توانند درخواست‌های پرینت خود را به صورت مستقیم به پرینتر ارسال کنند.

انواع تجهیزات پسیو شبکه

برای راه‌اندازی و استفاده از شبکه‌های کامپیوتری از تجهیزات و قطعات بسیار زیادی استفاده می‌شود که کاربران می‌توانند با استفاده از آن‌ها به شبکه متصل شوند و در صورت نیاز از امکانات اینترنت پرسرعت استفاده کنند. تجهیزات شبکه به دو دسته پسیو و اکتیو تقسیم می‌شوند. تجهیزات پسیو شبکه به قطعاتی گفته می‌شود که به هنگام انتقال سیگنال تغییری در اطلاعات به وجود نیاورده و سیگنال را به صورت کاملاً طبیعی منتقل می‌کنند. اگر این تجهیزات موجب بروز تغییر در سیگنال‌ها شوند به عنوان تجهیزات مناسب و باکیفیت شناخته نمی‌شوند. از این رو در خرید تجهیزات شبکه پسیو این عامل را می‌توان جزو مهم‌ترین فاکتورهای خرید شناخت. در ادامه به بررسی برخی از مهم‌ترین تجهیزات شبکه پسیو و کاربردهای هر یک می‌پردازیم:

از مهم‌ترین ویژگی‌های تجهیزات پسیو می‌توان به غیرقابل‌برنامه‌ریزی بودن آن‌ها اشاره داشت. فروش این دسته از تجهیزات شبکه با هدف پیکربندی راحت تجهیزات اکتیو صورت می‌گیرد. از جمله انواع تجهیزات پسیو می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

کابل کواکسیال

کابل‌های کواکسیال برای اتصالات مختلف در شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرند. به طور مثال از نوع بزرگ این کابل به عنوان ستون فقرات شبکه و از انواع کوچک آن برای اتصالات کوتاه میان ایستگاه‌های کاری موجود در استفاده می‌شود.

کابل فیبر نوری

از این کابل برای انتقال داده در مسافت‌های بیش از 100 متر استفاده می‌شود. در کابل فیبر نوری برای انتقال اطلاعات از انعکاسات نور در هسته و غلاف استفاده می‌شود. منابع نوری مورد استفاده در این نوع کابل می‌تواند دیود لیزری و دیور ساطع‌کننده نور باشد.

پچ پنل

پچ پنل از دیگر تجهیزات شبکه است که در دسته تجهیزات پسیو قرار می‌گیرد. پچ پنل قطعه‌ای مستطیل شکل است که از آن برای مرتب‌سازی و جمع کردن کابل‌های شبکه استفاده می‌شود. استفاده از این قطعه برای حفظ نظم و آراستگی در شبکه‌های بزرگ و شلوغ بسیار لازم و ضروری است.

کابل شبکه

کابل شبکه را می‌توان اولین و مهم‌ترین عضو در تجهیزات شبکه دانست که به عنوان پرکاربردترین تجهیز نیز قلمداد می‌شوند. امروزه هیچ شبکه‌ای را در هیچ نقطه‌ای از جهان یافت نمی‌کنید که از کابل شبکه در آن استفاده نشده باشد. وظیفه کابل‌های شبکه انتقال سیگنال و اطلاعات در طول شبکه است. کابل‌ها بر اساس سرعت انتقال و کیفیت در انواع گوناگونی تولید و عرضه می‌شوند. از جمله انواع رایج کابل‌های شبکه می‌توان به CAT6، CAT6A، CAT7، و CAT5 اشاره داشت. هر یک از این مدل‌ها ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارند و باید در شرایط مناسب مورد استفاده قرار گیرند. انتخاب درست کابل شبکه متناسب با اهداف و کاربردهای شبکه تاثیر بسزایی در کیفیت شبکه خواهد داشت.

اتصالات شبکه

از دیگر تجهیزات پسیو شبکه می‌توان به اتصالات آن اشاره داشت که نقش بسزایی در کیفیت شبکه ایفا می‌کنند. البته اتصالات شبکه خود به تجهیزات مختلفی تقسیم می‌شوند که هر یک از آن‌ها می‌تواند تاثیر بسزایی در بازدهی شبکه داشته باشد. از جمله مهم‌ترین اتصالات شبکه پچ پنل‌ها هستند که با کمک آن‌ها می‌توان قسمت‌های مختلف شبکه را مدیریت و کنترل کرد. البته اتصالات شبکه تنها به پچ پنل‌ها محدود نمی‌شوند و از دیگر انواع آن می‌توان به سوکت‌ها و کیستون‌ها نیز اشاره داشت. استفاده از پچ پنل‌ها و کیستون‌ها و سوکت‌ها برای اتصال صحیح و انتقال درست اطلاعات می‌تواند راندمان را افزایش داده و تلفات سیگنال در شبکه را نیز کاهش دهد.

پچ کورد شبکه

پچ کوردها از نقطه نظر فنی همان کابل‌های شبکه هستند که وظیفه اصلی آن‌ها انتقال اطلاعات و سیگنال‌ها است. اما پچ کوردها طول کم‌تری نسبت به کابل‌های شبکه داشته و به صورت تخصصی‌تر برای انتقال سیگنال میان تجهیزات شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرند. توجه داشته باشید که حتی اگر تجهیزات بسیار قدرتمند و باکیفیتی در شبکه وجود داشته باشند، این پچ کوردها هستند که اطلاعات مهم را میان این تجهیزات جابجا می‌کنند. از این رو کیفیت و همچنین سرعت انتقال اطلاعات به شدت به وجود این تجهیز مهم وابسته خواهد بود.

سیستم مدیریت کابل شبکه

بررسی تجهیزات موجود در شبکه و مدیریت آن‌ها به شیوه اتصال این تجهیزات به یکدیگر و همچنین نظم حاکم در شبکه بستگی دارد. در صورت عدم استفاده از سیستم‌های مدیریت کابل شبکه به اسپاگتی کابل‌ها تبدیل می‌شود و دیگر نمی‌توان به راحتی آن را بررسی و مدیریت کرد. سیستم‌های مدیریت کابل در واقع نوعی از تجهیزات پسیو در شبکه هستند که با استفاده از آن‌ها می‌توان نظم میان اتصالات را برقرار کرد. این سیستم‌ها بر اساس نیاز در انواع مختلفی تولید و عرضه می‌شوند. از جمله مهم‌ترین و پرکاربردترین تجهیزاتی که در دسته سیستم‌های مدیریت کابل شبکه قرار می‌گیرند می‌توان به ترانکینگ‌ها، نگهدارنده‌های کابل، داکت‌ها، باکس‌ها، و… اشاره داشت.

رک شبکه

همانطور که می‌دانید در شبکه‌های بزرگ از تجهیزات و قطعات بسیاری استفاده می‌شود. در نتیجه چیدمان منظم و صحیح این قطعات در شبکه معضلی بزرگ است. تجهیزات پسیو بسیاری برای حل این مشکل تولید شده‌اند که از جمله آن‌ها می‌توان به رک شبکه اشاره داشت. رک شبکه یکی از مهم‌ترین تجهیزاتی است که مکانی برای نگهداری قطعات مهم شبکه بوده و در بسیاری از شبکه‌ها به صورت گسترده از آن استفاده می‌شود. رک‌ها بر اساس کارکردها و اندازه شبکه در انواع گوناگون و اندازه‌های مختلف تولید و عرضه می‌شوند. از جمله مهم‌ترین انواع رک‌های شبکه می‌توان به رک‌های ایستاده و خوابیده اشاره داشت. رک‌ها به عنوان نقطه‌ای مرکزی برای قرار دادن قطعات مهم در شبکه شناخته می‌شوند و وجود آن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا مدیریت و بررسی تمام شبکه به وجود آن‌ها بستگی دارد.

رک شبکه قطعه‌ای لازم برای محافظت از سوییچ‌ها و دیگر تجهیزات مهم و حساس شبکه است. در برخی شرایط به دلیل استفاده از چندین سوییچ از رک‌ها برای نگهداری آن‌ها استفاده می‌شود. رک‌ها را می‌توان به دو دسته ایستاده و دیواری تقسیم کرد. ابعاد رک‌ها متفاوت بوده و با توجه به نوع شبکه مشخص می‌شود. به طور مثال در شبکه‌هایی با وسعت پایین از رک‌های 5 تا 6 یونیت استفاده می‌شود. رک‌های شبکه معمولاً از جنس فلز هستند و درب ان‌ها نیز شیشه‌ای است.

کابل فیبر نوری

کابل فیبر نوری از دیگر تجهیزات پسیو شبکه است که در شبکه‌های بزرگ و برای مسافت‌های بیش از 100 متر مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر این زمانی که در شبکه‌ای به پهنای باند بالا نیاز باشد از کابل‌های فیبر نوری استفاده می‌شود. منابع نوری در کابل‌های فیبر نوری دیود لیزری یا دیورهای ساطع‌کننده نور هستند.

سوکت شبکه

سوکت شبکه در واقع به قطعاتی گفته می‌شود که به انتهای سیم‌ها و کابل‌ها وصل می‌شوند تا شرایط لازم برای انتقال انواع اطلاعات را فراهم کرده و اتصالی مناسب با هر یک از تجهیزات الکترونیکی را برای کاربران شبکه فراهم سازند. سوکت‌ها چه در شبکه‌های خانگی و چه در شبکه‌های وسیع نقش بسیار مهمی در عملکرد شبکه دارند. اهمیت سوکت‌ها آنچنان بالا است که میزان و سرعت انتقال اطلاعات تا حد زیادی به وجود آن‌ها وابسته است. از این رو داشتن اطلاعات صحیح و مناسب برای انتخاب سوکت شبکه مناسب و باکیفیت از جمله الزامات مهم در زمان خرید تجهیزات پسیو شبکه است.

4.2/5 - (5 امتیاز)
مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Table of Contents
سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟