دستگاه حضور و غیاب مدرسه

دستگاه حضور و غیاب مدرسه (School attendance device) از سری دستگاه های حضور و غیاب است که قابلیت استفاده برای تمامی دانش‌آموزان و کارمندان مدرسه را دارد. استفاده از این فناوری که می‌تواند انواع مختلفی از جمله دستگاه حضور و غیاب کارتی، دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی و دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره داشته باشد؛ دارا مزایا فراوانی است که در ادامه به چند مورد از آنها اشاره شده است:

 • کنترل تردد تعداد بالا دانش‌آموزان
 • ظرفیت ذخیره بالا
 • امکان استفاده برای دانش‌آموزان و معلمان
 • سرعت بالا در تشخیص
 • کیفیت بالا
 • قیمت مناسب
 • امکان ثبت تعداد زیاد تردد در حافظه
 • امکان دریافت گزارش ماهیانه و سالیانه
 • تفکیک پذیری بین دانش‌آموزان و کارمندان و معلمان
 • ارسال پیامک به والدین و دانش‌آموزان
 • امکان کنترل کامل برای مدیران مدرسه

تمامی این مزایا برای مدیران مدرسه بسیار مهم هستند زیرا کنترل حضور و غیاب دانش‌آموزان در مدرسه و همچنین حضور آنها در کلاس‌ها، امری حیاتی در مدارس محسوب می‌شود. این فناوری به علت کیفیت بالا و قیمت مناسبی که در اختیار مشتریان قرار می‌دهد؛ طرفداران زیادی دارد. این دستگاه کاربردهای فراوانی دارد و می‌تواند به صورت حضور و غیاب به صورت کلاسی و درسی مورد استفاده قرار بگیرد.

دستگاه حضور و غیاب دانش آموزان در مدرسه

دستگاه حضور و غیاب دانش آموزان چیست و چرا از آن استفاده می‌شود؟ دستگاه حضور و غیاب مدرسه چه ویژگی‌هایی دارد؟ بهترین دستگاه حضور و غیاب دانش آموزان کدام است؟ یکی از دغدغه‌های بسیار مهم در مدارس حضور و غیاب دانش‌اموزان و مدیریت تردد آنان است. این روند در گذشته توسط مسئولان مدرسه و با صرف زمان نسبتاً زیادی انجام می‌شد. اما امروزه بسیاری از مدارس به روز از دستگاه حضور و غیاب دانش آموزان استفاده می‌کنند. دستگاه‌های حضور و غیاب مدارس می‌توانند زمان دقیق ورود و خروج هر یک از دانش‌آموزان به تفکیک کلاس را ذخیره کرده و گزارش مربوطه را در اختیار والدین و مسئولان مدرسه قرار دهند.

همچنین با استفاده از برخی از دستگاه‌های حضور و غیاب مدارس می‌توان در زمان ورود و خروج دانش‌آموزان پیامکی را نیز جهت اطلاع والدین ارسال کرد. علاوه بر این می‌توان از دستگاه حضور و غیاب مدرسه جهت مدیریت ورود و خروج پرسنل و اساتید نیز بهره برد. از جمله انواع بسیار رایج دستگاه‌های حضور و غیاب مدارس می‌توان به دستگاه‌های کارتی و اثر انگشتی اشاره داشت. در ادامه به بررسی بیش‌تر دستگاه حضور و غیاب دانش آموزان و مزایای ان خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

مزایای استفاده از دستگاه حضور و غیاب دانش آموزان

همانطور که می‌دانید یکی از دغدغه‌های بسیار مهم در مدارس برای مسئولان و والدین کنترل تردد و  حضور و غیاب دانش‌اموزان است. در گذشته برای حضور و غیاب دانش‌اموزان در مدارس یکی از مسئولان مدرسه این وظیفه را بر عهده داشته و کلاس به کلاس حضور و غیاب دانش‌اموزان را انجام می‌داد. این روند علاوه بر صرف زمان زیاد ممکن است با خطا همراه باشد. علاوه بر این با این روش نمی‌توان زمان دقیق ورود و خروج دانش‌اموزان را ثبت کرد و والدین نمی‌توانند در جریان تردد فرزندان خود به مدرسه قرار گیرند. اما با پیشرفت تکنولوژی و طراحی سیستم‌های پیشرفته و به روز، امروزه دیگر هیچ نگرانی از این بابت وجود نخواهد داشت.

دستگاه حضور و غیاب دانش آموزان می‌تواند به سرعت و به ساده‌ترین شکل ممکن تردد و زمان ورود و خروج تمامی دانش‌اموزان را ذخیره کرده و در اختیار معاونین و والدین قرار دهد. علاوه بر این با استفاده از دستگاه حضور و غیاب مدرسه می‌توان ورود و خروج پرسنل و کارمندان مدرسه را نیز مدیریت کرد. از جمله امکانات جذاب دستگاه حضور و غیاب دانش آموزان می‌توان به امکان ارسال پیامک برای والدین اشاره داشت. بدین ترتیب هر زمان هر یک از دانش‌اموزان ورود و خروج خود را در سیستم ثبت کنند، والدین می‌توانند با دریافت پیامک از زمان تردد فرزند خود اگاه شوند. استفاده از دستگاه حضور و غیاب دانش آموزان می‌تواند بسیاری از فرایندهای اضافی و زمانبر در مدارس را حذف کرده و ان‌ها را به صورت اتوماتیک انجام دهد. بدین ترتیب مزایای استفاده از دستگاه حضور و غیاب دانش آموزان را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • تفکیک‌پذیری دانش‌آموزان و پرسنل مدارس در زمان ورود و خروج
 • اطلاع‌رسانی ورود و خروج دانش‌اموزان به والدین به صورت پیامک
 • اطلاع‌رسانی به مدیران و مسئولان مدرسه از زمان حضور اساتید و پرسنل
 • امکان حضور و غیاب دانش‌اموزان به صورت کلاس به کلاس
 • امکان محاسبه میزان کارکرد هر یک از اساتید و پرسنل مدرسه

بهترین دستگاه حضور و غیاب مدرسه کدام است؟

دستگاه‌های حضور و غیاب انواع بسیار گوناگونی دارند که هر یک امکانات و ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند. از جمله انواع دستگاه‌های حضور و غیاب که می‌توانند برای کنترل ورود و خروج دانش‌اموزان مورد استفاده قرار گیرند می‌توان به دستگاه‌های رمزی، کارتی، اثر انگشتی، و تشخیص چهره اشاره داشت. با این وجود معمولاً از دستگاه‌های تشخیص چهره به دلیل هزینه بالا و جزئیات دیگر در مدارس استفاده نمی‌شود. شاید بتوان بهترین دستگاه حضور و غیاب دانش آموزان را دستگاه‌های رمزی و کارتی دانست. برای استفاده از دستگاه‌های رمزی هر یک از دانش‌اموزان رمز مخصوص به خود را داشته و می‌تواند با وارد کردن رمز در دستگاه زمان ورود و خروج خود را ثبت کند.

دستگاه‌های حضور و غیاب رمزی با وجود هزینه بسیار پایین امنیت بالایی ندارند. زیرا دانش‌اموزان می‌توانند رمز خود را در اختیار دیگر افراد قرار داده و بدین ترتیب در وارد کردن زمان ورود و خروج خود تقلب کنند. به همین دلیل هم بسیاری از مدارس استفاده از دستگاه‌های کارتی را با کمی هزینه بیش‌تر ترجیه می‌دهند. برای استفاده از این دستگاه‌ها یک کارت مخصوص در اختیار هر یک از دانش‌اموزان قرار داده می‌شود که با استفاده از ان می‌توانند زمان ورود و خروج خود را در سیستم ثبت کنند. البته لازم به ذکر است که در استفاده از این دستگاه‌ها نیز امکان تقلب وجود خواهد داشت. اگر می‌خواهید امکان تقلب در دستگاه حضور و غیاب دانش آموزان را به صفر برسانید می‌توانید از دستگاه‌های اثر انگشتی استفاده کنید. این دستگاه‌ها با وجود هزینه بیش‌تر می‌توانند امنیت بالاتری برای مدرسه به همراه داشته باشند.

نرم‌افزار دستگاه حضور و غیاب دانش آموزان

یکی از ویژگی‌های مهم استفاده از دستگاه‌های حضور و غیاب مدارس امکان استفاده از نرم‌افزارهای ارائه شده در این زمینه است. نرم‌افزارهای حضور و غیاب امکان پیگیری آنلاین و لحظه‌ای را به والدین و مسئولان مدارس خواهند داد. همچنین والدین و مسئولان مدارس می‌توانند در پایان هر هفته یا هر ماه گزارش عملکرد دانش‌آموزان را دریافت کنند.

در یک کلام

همانطور که گفته شد، یکی از چالش‌های موجود در بسیاری از مدارس حضور و غیاب دانش‌اموزان و کنترل تردد آنان است. در گذشته حضور و غیاب دانش‌اموزان و مدیریت ورود و خروج آنان با کمک مسئولان مدرسه و به صورت دستی و حضوری انجام می‌شد. این روش علاوه بر صرف زمان زیاد خطای بالایی نیز به همراه داشت. اما امروزه با توجه به توسعه تکنولوژی و رواج استفاده از دستگاه‌های هوشمند، حضور و غیاب دانش‌‌اموزان در بسیاری از مدارس با استفاده از دستگاه حضور و غیاب دانش آموزان انجام می‌شود. دستگاه حضور و غیاب مدرسه قادر است زمان ورود و خروج تمامی دانش‌اموزان را به تفکیک کلاس ذخیره کرده و گزارش آن را در اختیار والدین و مسئولان مدرسه قرار دهد. علاوه بر این می‌توان از دستگاه حضور و غیاب مدرسه جهت کنترل تردد اساتید و پرسنل مدرسه نیز بهره برد..

5/5 - (3 امتیاز)
مقالات مرتبط

1 دیدگاه در “دستگاه حضور و غیاب مدرسه

 1. علی گفت:

  سلام حضورغیاب این دستگاه به چه صورت هست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Table of Contents
سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟