راهنمای خرید تجهیزات شبکه

اگر شما هم قصد خرید تجهیزات شبکه دارید پس این راهنمای خرید تجهیزات شبکه برای شماست. در دنیای امروز کمتر کسی وجود دارد که با اینترنت سر و کار نداشته باشد با این حال افراد زیادی درباره تجهیزات شبکه اطاعاتی ندارند. عدم وجود یک راهنمای خرید تجهیزات شبکه که به صورت جامع، افراد را در خرید تجهیزات شبکه ای راهنمایی کند از چالش‌هایی است که افراد با آن مواجه می‌‌شوند. از این رو ما در این مقاله قصد داریم تمام فاکتورهای مورد نیاز خرید تجهیزات شبکه را بررسی و شما را به‌طور کامل راهنمایی کنیم تا تجهیزات شبکه مورد نیاز خود را شناخته و یک شبکه قوی راه‌اندازی کنید.

در حالت کلی تجهیزات شبکه به دو دسته تجهیزات اکتیو شبکه و تجهیزات پسیو شبکه تقسیم بندی می‌شوند، ما در این مقاله راهنمای جامعی در رابطه با خرید انواع تجیهزات شبکه خواهیم داشت. با وب سایت آلتون نتورک همراه باشید.

مهم‌ترین فاکتور هنگام خرید تجهیزات شبکه

پیش از خرید تجهیزات شبکه ابتدا باید نیاز خود را بدانید. به طور مثال اگر برای کسب و کار خود نیازمند راه‌اندازی شبکه هستید و به دنبال خرید راهنمای تجهیزات شبکه آن می‌گردید، هنگام انتخاب تجهیزات برای ایجاد زیرساخت شبکه کامپیوتری کسب و کار خود، ابتدا باید اندازه و نیاز شرکت خود را بسنجید سپس اولویت نیازهای خود از راه‌اندازی شبکه کاپیوتری را بررسی کنید، به طور مثال باید بدانید که امنیت شبکه کامپیوتری‌تان برایتان در اولویت است یا سرعت آن. بررسی نیاز خود اولین فاکتوری است که در این راهنمای خرید تجهیزات شبکه مورد توجه قرار می‌گیرد. برای درک بهتر میزان اهمیت این عامل، باید بگوییم که کابل شبکه یا دیگر تجهیزات مورد نیاز شما با توجه به نیاز خود یا کسب وکارتان متفاوت است. اگر کسب و کار شما به یک شبکه بزرگتر و گسترده‌تر احتیاج دارد، شما باید یک پچ پنل اتصال بزرگتر خریداری کنید تا بتوانید راحت‌تر شبکه کامپیوتری خود را مدیریت کنید.

راهنمای خرید انواع تجهیزات شبکه

شناخت انواع تجهیزات شبکه ای در راهنمای خرید تجهیزات شبکه به شما کمک می‌کند تا درک بهتری نسبت به نیاز خود در راه‌اندازی شبکه کامپیوتری‌تان داشته باشید. ما در ادامه راهنمای خرید انواع تجهیزات شبکه را ارائه خواهیم داد.

کابل اترنت

اگر بخواهید همه دستگاه‌های خود را در یک شبکه به هم متصل کنید، باید این کار را به‌وسیله کابل اترنت انجام دهید. اکثر شبکه‌های مدرن از کابل اترنت دسته 5 یا 6 استفاده می‌کنند. شما می‌توانید کابل‌های شبکه را در طول‌های مختلف خریداری کنید. حتی برای تشخیص دستگاه‌ها از یکدیگر در یک شبکه بزرگتر، می‌توانید کابل‌ها را در رنگ‌های مختلف تهیه کنید. به عنوان مثال، می توانید از کابل های آبی برای رایانه‌های شخصی و از کابل‌های قرمز برای سرورها و غیره استفاده کنید.

مودم

شرکت‌های خدمات اینترنت یا ISP معمولا سرویس‌های خود را بر روی مودم‌ها ارائه می‌دهند. یک مودم در لبه شبکه شما وجود دارد و بین ISP و دستگاه های داخل شبکه شما ارتباطی دو طرفه برقرار می‌کند. مودم‌ها بسته به نوع خدماتی که ارائه می‌دهند، در اشکال مختلفی وجود دارند. به عنوان مثال، یک مودم DSL از طریق یک خط تلفن به ISP شما متصل می‌شود، در حالی که یک مودم کابلی از یک پیوند کواکسیال استفاده می‌کند. اکثر مودم‌ها همچنین دارای یک یا چند پورت اترنت هستند که می‌توانید از آن‌ها برای اتصال دستگاه به روتر، سوئیچ یا مستقیماً به رایانه استفاده کنید. مودم‌ها در بین تجهیزات شبکه نقش بسیار مهمی ایفا می‌کنند به همین دلیل هم در جایگاه دوم این راهنمای خرید تجهیزات شبکه ای قرار گرفته‌اند.

روترها و سوئیچ‌ها

یک روتر یا سوئیچ از طریق کابل اترنت به مودم شما متصل می‌شود و اتصال به چندین دستگاه را فراهم می‌کند. برخلاف سوئیچ‌ها، روترها شما را قادر می‌سازند تا دو شبکه را به یکدیگر متصل کنید. به عنوان مثال، اگر شرکت شما یک یا چند شعبه دارد، می‌توانید از روتر دارای VPN برای ایجاد یک اتصال امن به شعب دیگر خود استفاده کنید. روترها و سوئیچ ها با DSU/CSU پیوندهای T1 را به دفاتر شعبه ارائه می‌دهند. روترها دارای فایروال داخلی و ویژگی‌های پیشرفته‌ای مانند فیلتر کردن وب هستند. سوئیچ‌ها عمدتاً برای تسهیل ارتباطات در یک شبکه اداری واحد استفاده می‌شوند، اگرچه برخی از آنها دارای ویژگی‌های روتر مانندی مانند قابلیت ایجاد شبکه های محلی مجازی (VLAN) هستند. پیشنهاد ما در مقاله راهنمای خرید تجهیزات شبکه ای، خریداری  سوئیچ‌های مدیریت نشده‌ای است که نیازی به پیکربندی ندارند و مستقیماً کار می‌کنند.

پچ پنل‌ها

در محیط‌های بزرگ‌تر، کابل‌کشی اترنت به‌وسیله جک‌های اترنت دیواری یا یک پچ پنل در اتاق سرور و کمد سیم‌کشی انجام می‌شود. پچ پنل ها هنگام اتصال تعداد زیادی کامپیوتر یا سایر دستگاه‌های شبکه، کار را بسیار ساده تر و منظم‌تر می‌کنند. همچنین پچ پنل‌ها هنگام قطع شدن ارتباط یک سیستم با شبکه به راحتی شبکه را عیب‌یابی می‌کنند.

فاکتورهای دیگری که هنگام خرید تجهیزات شبکه باید به آن‌ها توجه کنید

برند تجهیزات

برند تجهیزات شبکه تعیین کننده میزان قدرت و کیفیت آن‌ها است. از آنجایی که برندهای زیادی در بازار تجهیزات شبکه داخلی و خارجی وجود دارد، ممکن است خریدار دچار سردرگمی شده یا تحت تاثیر تبلیغات زرد تولیدکننده‌ها اقدام به خرید از برندهای بی‌کیفیت کند، در نتیجه شناخت برندهای مختلف تجهیزات شبکه و مقایسه شرکت‌های تولید کننده مختلف داخلی و خارجی می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. پیشنهاد ما به شما در این راهنمای خرید تجهیزات شبکه بررسی برندهای مطرح و شرکت‌های معروف و با سابقه این حوزه است، مثل شرکت آمریکایی یوبیکویتی (UBNT) یا برند سیسکو است.

مشخصات فیزیک تجهیزات شبکه

مشخصات فیزیکی تجهیزات شبکه به نوع کارکرد و هدف شما از راه‌اندازی شبکه دارد. برای مثال، شما باید بدانید که در شبکه کامپیوتری خود به هاب تک پورت احتیاج دارید یا هاب چندگانه. همچنین در مواردی شما می‌توانید یک ابزار پرقدرت تر را جایگزین چند ابزار کنید مثلا سوئیچ چند لایه برای شبکه کامپیوتری می‌تواند به‌جای یک روتر پرقدرت هم کار کند چرا که از پروتکل‌های مشابه پشتیبانی می‌کند. در نتیجه بررسی مشحصات فیزیکی تجهیزات شبکه با توجه به آگاهی نسبت به نیازهای شبکه کامپیوتری‌مان از فاکتورهای مهم دیگری است که در این راهنمای خرید تجهیزات شبکه بر آن تاکید می‌شود.

قیمت ابزارهای شبکه

قیمت انواع تجهیزات شبکه با دیگری متفاوت است. این عامل باید هنگام بررسی برندهای مختلف تجهیزات شبکه مورد توجه قرار بگیرد. علاوه بر این‌ها، هزینه نصب سیستم عامل شبکه، نصب سرویس‌های سرور، طراحی، اجرا و اصلاح شبکه و کابل کشی نیز وجود دارد که باید آن‌ها را هم در نظر گرفت. در نتیجه شما باید با محاسبه بودجه خود، اقدام به انتخاب تجهیزات شبکه مورد نیاز خود کنید.

سرعت انواع پورت‌ها

پورت‌های سخت افزاری، نرم افزاری، پورت‌های سریال، موازی و … وجود دارد که در بخش‌های مختلف شبکه کامپیوتری مورد استفاده قرار می‌گیرند و سرعت هریک از این پورت‌ها در عملکرد شبکه بسیار موثر است. برای اینکه بتوانید از حداکثر پتانسیل شبکه خود استفاده کنید باید پورت‌هایی را به کار بگیرید که از این سرعت پشتیبانی می‌کنند در نتیجه هنگام خرید تجهیزات شبکه کامپیوتری خود، به این نکته هم مانند سایر نکات ذکر شده در این راهنمای خرید تجهیزات شبکه کامپیوتری توجه کنید.

5/5 - (2 امتیاز)
مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Table of Contents
سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟