دستگاه حضور و غیاب کارتی چیست

دستگاه حضور و غیاب کارتی با استفاده از صدور کارت برای هر یک از کارکنان امکان ثبت ورود و خروج دقیق را فراهم می‌کند. این سیستم‌ها در دو نوع تماسی و غیرتماسی موجودند و قابلیت سینک شدن با نرم افزار حضور و غیاب را دارند.

دستگاه حضور و غیاب کارتی چیست؟ سیستم‌های کارتی حضور و غیاب با استفاده از کارت‌هایی که تولید کننده دستگاه در اختیار افراد قرار می‌دهد، روند حضور و غیاب تمامی افراد حاضر در یک شرکت یا یک کارخانه را انجام می‌دهد. شیوه‌های گوناگونی برای اعتبار سنجی و هویت سنجی نیروی انسانی وجود دارد. استفاده از دستگاه‌های کارتی حضور و غیاب یکی از رایج‌ترین راه‌ها در 5 سال گذشته بوده است.

از مشکلات سیستم‌های حضور و غیاب کارتی می‌توان به گم شدن کارت‌ها، کم بودن تعداد کارت‌ها و ایجاد مشکل در کارت‌ها اشاره کرد.

نکته مهم: در حال حاضر استفاده از سیستم‌های حضور و غیاب کارتی بسیار رایج نیست و استفاده از سیستم‌ حضور و غیاب اثر انگشت هوشمند و تشخیص چهره رواج بیشتری دارد.

وابسته به آن که دستگاه شامل پشتیبانی حضور و غیاب شود و تعمیرگاه دستگاه حضور و غیاب برای این برند فراهم باشد، هزینه نهایی دستگاه می‌تواند متفاوت در نظر گرفته شود. با شرکت میانپرداز همراه باشید.

دستگاه حضور و غیاب با کارت چیست؟

یکی از انواع دستگاه حضور و غیاب، سیستم حضور و غیاب کارتی است. استفاده از دستگاه‌های کارتی در گذشته طرافداران بیشتری داشت، در حال حاضر با روی کار آمدن دستگاه‌های حضور و غیاب بیومتریک مثل دستگاه حضور و غیاب با تشخیص چهره، استفاده از دستگاه کارتی تقریبا خیلی کم است. اما می‌توان از قابلیت کارت، در سیستم حضور و غیاب کارمندان ترکیبی برای راحتی بیشتر کاربران و استفاده کنندگان استفاده کرد.

شیوه کارکرد دستگاه حضور و غیاب با کارت

در سیستم‌های حضور و غیاب کارتی، وابسته به مارک دستگاه حضور و غیاب، یک سری کارت همراه دستگاه ارائه می‌شود که هر کارت دارای یک سری اطلاعات است که با ثبت و نزدیک کردن کارت به دستگاه، ساعت ورود یا خروج فرد در سیستم ذخیره می‌شود.

به این صورت حضور و غیاب فرد مورد نظر در دستگاه حضور و غیاب ثبت می‌شود.

دستگاه‌های حضور و غیاب کارتی در حال حاضر کاربرد خاصی ندارند و استفاده از آن در سیستم‌ حضور و غیاب کارمندان ترکیبی رایج است.

ویژگی‌های سیستم حضور و غیاب کارتی

سیستم‌های حضور و غیابی که با کارت کار می‌کنند عموما در محیط‌‌هایی با تعداد نیرو پایین مورد استفاده قرار می‌گیرند.

از جمله ویژگی‌های این نوع سیستم‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • سرعت مناسب در پردازش هر کارت
  • امکان ارائه کارت اضافه بر تعداد اولیه
  • قیمت مناسب و ارزان
  • و…

نحوه کار دستگاه ساعت زنی کارتی

دستگاه ثبت تردد کارتی به دو شیوه تماسی و بدون تماس فرآیند ثبت اطلاعات ورود و خروج پرسنل را انجام می‌دهد. نحوه عملکرد هر کدام از این دستگاه‌ها با دیگری متفاوت است که در ادامه مختصرا به توضیح نحوه کار دستگاه حضور و غیاب مدل کارتی پرداخته ایم.

نحوه کار دستگاه حضور و غیاب کارتی تماسی

دستگاه حضور و غیاب مدل کارتی تماسی، یکی از قدیمی ترین مدل‌های دستگاه حضور و غیاب است.

سیستم حضور و غیاب کارتی تماسی به شما این امکان را می‌دهد که با استفاده از یک کارت تردد، ساعت ورود و خروج کارکنان مجموعه‌تان را کنترل کنید.

نحوه کار دستگاه حضور و غیاب کارت تماسی به این شکل است که کارکنان برای احراز هویت و ثبت ساعت ورود و خروج، کارت تردد متعلق به خود را روی اسکنر دستگاه می‌گذارند و سنسورهای اسکن سیستم، اطلاعات کارت را بررسی و با مشخصات ذخیره شده پرسنل در دستگاه مقایسه می‌کند.

پس از تطبیق اطلاعات فرد با اطلاعات ذخیره شده سیستم ثبت تردد کارتی تماسی، ساعت ورود و خروج فرد در سیستم ثبت خواهد شد.

با استفاده از نرم افزار مخصوص ساعت زنی که باید به دستگاه حضور و غیاب متصل شود، می‌توان امنیت دستگاه را افزایش داد. اگر هنوز برای سیستم خود نرم افزار تهیه نکرده‌اید توصیه میکنیم مقاله راهنمای خرید نرم افزار کنترل تردد پرسنل را مطالعه نمایید.

هم‌چنین می‌توانید این دستگاه را کنار نگهبانی و بخش حراست بگذارید تا بخش حراست مانع از به جای هم کارت زدن کارکنان و تقلب پرسنل شود.

سیستم ساعت زنی کارتی تماسی یکی از رایج ترین انواع دستگاه حضور و غیاب است که نسبت به بقیه دستگاه های حضور و غیاب بیومتریک (که بر اساس مشخصات منحصر به فرد اشخاص، هویت فرد را احراز می‌کند) و دستگاه حضور و غیاب با رمز (که بر اساس کد پرسنلی ،حضور و غیاب می‌کند) قیمت کمتری دارد. در صورت محدودیت بودجه می‌توانید از سیستم ثبت تردد دست دوم استفاده نمایید.

به طور کلی فناوری استفاده شده در دستگاه حضور و غیاب کارتی تماسی، نسبتا ساده و راحت است و همه افراد نیز می‌توانند از سیستم‌های حضور و غیاب کارتی تماسی به راحتی استفاده کنند.

نحوه عملکرد دستگاه حضور و غیاب کارتی بدون تماس

 Cardless attendance device

دستگاه حضور و غیاب کارتی بدون تماس، یک نوع سیستم حضور و غیاب است که برای کنترل تردد و مدیریت ورود و خروج کارکنان از کارت تردد استفاده می‌کند.

اصلی ترین تفاوت این دستگاه با دستگاه حضور و غیاب کارت دار تماسی این است که در دستگاه کارت‌خوان بدون تماس، نیازی نیست که کارمندان، کارت خود را مستقیما روی اسکنر دستگاه بگذارند تا عمل احراز هویت انجام شود و سیستم ساعت ورود و خروج وی را ثبت کند.

در ساخت این دستگاه از فناوری پیشرفته ی شناسایی)  (RIFDفرکانس رادیویی استفاده شده است.

فناوری RIFD به دستگاه این امکان را می دهد که فرکانس‌های رادیویی را شناسایی کند.

در واقع اگر برای مجموعه یا اداره مورد نظرتان، قصد خرید دستگاه حضور و غیاب کارمندان کارتی بدون تماس را دارید، باید به این نکته توجه داشته باشید که این دستگاه برای ثبت ساعت ورود و خروج پرسنل از کارت تردد مخصوصی که به کارت مشهوراست، استفاده می‌کنند.

به طور خلاصه دستگاه حضور و غیاب کارتی بدون تماس، بر اساس تشخیص فرکانس‌های رادیویی خاص، تردد پرسنل را کنترل و مدیریت می‌کند.

در دستگاه حضور و غیاب کارتی بدون تماس، لازم نیست کارت تردد پرسنل بر روی سنسور سیستم گذاشته شود، بلکه فناوری شناسایی فرکانس رادیویی به کار رفته در این دستگاه به پرسنل این امکان را می دهد تا بدون تماس مستقیم کارت با اسکنر، احراز هویت شده و ساعت ورود و خروج آنان در سیستم ثبت شود. راهنمای خرید دستگاه ورود و خروج را مطالعه نمایید.

مزیت مهمی که این دستگاه نسبت به دستگاه حضور و غیاب کارتی تماسی دارد؛ این نکته است که در نحوه کار دستگاه کارتی بدون تماس، برای احراز هویت نیازی به بارکد نبوده و در صورت مخدوش شدن بارکد یا کارت، هیچ خللی در احراز هویت پرسنل به وجود نمی‌آید اما در نحوه کار دستگاه حضور و غیاب کارت دار تماسی، چون احراز هویت از طریق بارکد روی کارت و میدان مغناطیسی انجام می شود، در صورت مخدوش شدن کارت یا بارکد، شناسایی و احراز هویت ممکن است با خطا همراه شود.

انواع دستگاه حضور وغیاب کارتی بدون تماس

دستگاه ساعت زنی کارتی بدون تماس بر اساس طول موج فرکانس‌های رادیویی و فاصله‌ای که می‌تواند کارت تردد پرسنل را شناسایی کند، به سه دسته تقسیم می‌شود:

دستگاه های حضور و غیاب کارتی بدون تماس با فرکانس کم

 دستگاه حضور و غیاب کارتی بدون تماس با فرکانس کم، طول موج های بین 120 تا 134 کیلو هرتز را شناسایی می‌کند.

این محدوده رادیویی، فرکانس‌های رادیویی با طول موج کم را در بر می‌گیرد.

در این مدل، کارت تردد تا فاصله ده سانتی متری دستگاه، قابل شناسایی است.

سیستم حضور و غیاب کارتی بدون تماس با فرکانس کم معمولا برای سازمان‌های کوچک، مناسب است.

دستگاه های حضور و غیاب کارتی بدون تماس با فرکانس زیاد

دستگاه ساعت زنی کارتی بدون تماس با فرکانس زیاد، قادر است تا طول موج‌های 13.56 مگاهرتز را شناسایی کند و در نتیجه قادر خواهد بود در فاصله دورتری کارت تردد را تشخیص داده و ساعت ورود و خروج پرسنل را ثبت کند.

این سیستم قادر است که کارت تردد را تا فاصله یک متری از دستگاه، شناسایی کند.

دستگاه حضور و غیاب مدل کارتی بدون تماس با فرکانس خیلی زیاد

دستگاه حضور و غیاب کارتی بدون تماس با فرکانس خیلی زیاد، قادر است که کارت تردد را تا فاصله ده متری از دستگاه حضور وغیاب تشخیص دهد.

طول موج قابل شناسایی این دستگاه در محدوده  850 تا 960 مگاهرتز است.

هر یک از انواع دستگاه‌های حضور و غیاب کارتی بدون تماس، قادر به شناسایی فرکانس‌های رادیویی خاصی هستند.

هرچه طول موج قابل تشخیص دستگاه کمتر شود، برای ثبت ساعت ورود و خروج لازم است که کارت را در فاصله ی نزدیکتری نسبت به اسکنر دستگاه قرار دهید.

کاربرد سیستم‌های حضور و غیاب کارتی بدون تماس متنوع است و بسته به مدل‌های متفاوت، در مکان‌های متفاوتی استفاده می‌شوند.

  با توجه به توضیحات بالا، دستگاه حضورغیاب کارتی بدون تماس، دارای چند ویژگی کلی و مشترک و کاربردی هستند که به طور خلاصه عبارتند از:

  • عدم نیاز به تماس مستقیم کارت تردد با اسکنر دستگاه
  • دقت بالا در شناسایی و سرعت بالا در ثبت ساعت ورود و خروج پرسنل و احتمال خطای بسیار کم در تشخیص و ثبت حضور و غیاب کارمندان

جهت کسب اطلاعات بیشتر با متخصصان ما در مجموعه آلتون نتورک در تماس باشید.

سیستم کارت‌زنی انواع مختلفی دارد که یکی از مدل‌های سیستم حضور و غیاب، سیستم کارتی است که ثبت تردد به وسیله کارت انجام می‌شود.

این کارت‌ها مغناطیسی هستند که مثل RFID و مایفر ثبت تردد را انجام می‌دهند، بدین صورت که کدی در کارت وجود دارد و با استفاده از میدان مغناطیسی خوانده می‌شود.

مزایای استفاده از سیستم حضور و غیاب کارتی چیست؟

قیمت مقرون‌به‌صرفه، استفاده آسان و دقت خوب در ثبت ورود و خروج از مهم‌ترین خوبی‌های دستگاه حضور و غیاب با کارت است.

آیا دستگاه کارتی قابلیت اتصال به سیستم حقوق و دستمزد را دارد؟

بله می‌توان دستگاه را با اتوماسیون محاسبه‌کننده حقوق و دستمزد سینک کرد و گزارشات دقیق از ورود و خروج و ساعات کاری ثبت‌شده کارمندان تهیه نمود.

5/5 - (1 امتیاز)
مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Table of Contents
سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟