سوئیچ شبکه چیست؟

قبل از پرداختن به هر موضوعی، بهتر است در ابتدا به یک تعریف مختصر از شبکه بپردازیم. منظور از شبکه مجموعه‌ای دستگاه‌ها بوده که با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند، تا بتوانند داده‌ها و اطلاعاتی را اشتراک‌گذاری نمایند.

زمانی که داده‌ها از یک دستگاه به دستگاه دیگر انتقال پیدا می‌کنند، ممکن است در مسیر  انتقال با اطلاعات دستگاه دیگری برخورد کنند. بدون شک این اتفاق، سبب از بین رفتن اطلاعات یا اختلال در ارسال آن‌ها می‌شود. برای جلوگیری از چنین اتفاقاتی از دستگاهی به نام سوئیچ (Switch) استفاده می‌شود. با استفاده از این دستگاه تمامی اطلاعات حفظ شده و با نظم و ترتیب ارسال می‌شوند.

در ادامه این نوشته به معرفی Switch، که یکی از تجهیزات مهم شبکه به حساب می‌آید؛ می‌پردازیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره این سخت افزار تا آخر این مطلب همراه ما باشید.

تعریف سوئیچ شبکه

سوئیچ دستگاه سخت افزاری است که ظاهری شبیه به یک جعبه دارد. وظیفه اصلی این قطعه در شبکه‌های کابلی، متصل کردن دستگاه‌های مختلف مانند کامپیوتر، مسیریاب، دوربین مدار بسته، چاپگر‌های تحت شبکه است. به عبارت دیگر وظیفه اصلی این قطعه برقراری ارتباط مستقیم بین درگاه دستگاه مبدا و مقصد است. به طور کلی موارد زیر جزء 4 وظیفه اصلی Switch به حساب می‌آیند:

  1. Learning (یادگیری): ذخیره آدرس MAC هر دستگاه متصل در پورت
  2. Forwarding & Filtering: ذخیره و تایید هر بسته قبل از مسیریابی و ارسال پورت به وسیله فریم با استفاده از فیلتر کردن
  3. Loop Avoidance: جلوگیری از تشکیل حلقه افزونگی به منظور جلوگیری از به وجود آمدن اختلال
  4. Vlaning: تبدیل یک switch فیزیکی به چندین سوئیچ منطقی

آنچه در مقاله سوئیچ شبکه چیست بیان کردیم

برای داشتن یک شبکه کامپیوتری و اشتراک‌ گذاری داده‌ها، به تجهیزات شبکه و سخت افزارهای گوناگون نیاز داریم. سوئیچ شبکه یکی از تجهیزات بوده که وظیفه اصلی آن برقراری ارتباط بین دستگاه‌های مختلف است. با استفاده از این سخت افزار، داده‌ها به شکل مطمئن‌تر و با سرعت بیشتری ارسال می‌گردند. به علاوه به کابل کشی کمتری نیاز است و هزینه کمتری را باید بابت آن پرداخت کرد و از همه مهم‌تر این که از بهم ریختگی ظاهر تجهیزات شبکه جلوگیری می‌کند.

سوئیچ‌ها با توجه به ویژگی‌های ساختاری به 10 مدل مختلف fixed، ماژولار، استکبل، POE، فیبر نوری، مدیریتی، غیر مدیریتی، هوشمند، لایه سنتر و دیتا سنتر دسته‌بندی می‌شوند.

در این مطلب مواردی همچون تعریف سوئیچ، وظایف آن، مزایا استفاده و مدل‌های مختلف switch را بررسی نمودیم.

Rate this post
مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Table of Contents
سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟