رک شبکه چیست؟

قبل از پرداختن به موضوع اصلی مقاله، برای درک بیشتر مطالب، بهتر است بدانیم شبکه چیست؟ منظور از شبکه، مجموعه‌ای از تجهیزات بوده که با یکدیگر ارتباط برقرار می‌نمایند. وظیفه اصلی آن‌ها برقراری یک شبکه کامپیوتری به منظور اشتراک‌گذاری داده‌ها توسط کاربران است. به عبارتی اکثر کارهای اینترنتی و شبکه‌ای ما به تجهیزات شبکه بستگی دارد.

همانطور که گفتیم، برای داشتن یک شبکه ارتباطی به تجهیزاتی همچون سوئیچ شبکه، مودم، روتر، کابل شبکه، پچ پنل، پچ کورد، داکت و … نیاز داریم؛ همچنین در حال حاضر اکثر کارهای روزانه ما به کمک سیستم و شبکه‌ها انجام می‌شود. به همین دلیل اگر دقت کرده باشید، امروزه در گوشه بانک‌ها، فروشگاه‌های بزرگ، مترو، فرودگاه و…  که کارهای خود را از طریق سیستم انجام می‌دهند، یک جعبه بزرگ قرار دارد. این جعبه بزرگ در واقع رک شبکه یا محفظه نگهدارنده تجهیزات شبکه است که در ادامه به معرفی آن می‌پردازیم‌. 

تعریف رک شبکه

رک (Rack) شبکه، یک محفظه‌ فلزی است که تجهیزات شبکه مثل سرور ، روتر، سوئیچ، پچ پنل و… درون آن قرار می‌گیرند. این محفظه‌ها به دو صورت باز (بدون دیواره) و باز  (با دیواره) وجود دارند، که با توجه به ظرفیت و استانداردهایی که دارند، تجهیزات می‌توانند در آن قرار بگیرند.

کار اصلی این سخت افزار، نگهداری و محافظت از تجهیزات شبکه و نظم بخشیدن به آن‌ها است، علاوه بر آن از این قطعات در برابر رطوبت، ضربه و سرقت محافظت می‌کند. در واقع rack شبکه، سخت افزاری است که دیگر سخت‌افزارهای شبکه را به صورت امن و منسجم در خود جای می‌دهد.

جمع بندی در رابطه با تعریف رک شبکه

در این مطلب به بررسی یکی از تجهیزات مهم شبکه‌های کامپیوتری، که رک (Rack) نام دارد پرداختیم. به عبارتی یک محفظه فلزی بوده که کلیه تجهیزات و سخت افزارهای شبکه را در خود جای می‌دهد. Rack ها دارای انواع مختلفی از نظر جنس بدنه، نوع نصب، برند سازنده و… هستند. آن‌ها از نظر نوع نصب، به دو نوع دیواری و ایستاده تقسیم می‌شوند. استفاده از رک دارای مزایایی گوناگونی از جمله افزایش عمر تجهیزات، محافظت از تجهیزات در برابر رطوبت و سرقت، کارایی بهتر و… است.

5/5 - (1 امتیاز)
مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Table of Contents
سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟