رک شبکه چیست؟

قبل از پرداختن به موضوع اصلی مقاله، برای درک بیشتر مطالب، بهتر است بدانیم شبکه چیست؟ منظور از شبکه، مجموعه‌ای از تجهیزات بوده که با یکدیگر ارتباط برقرار می‌نمایند. وظیفه اصلی آن‌ها برقراری یک شبکه کامپیوتری به منظور اشتراک‌گذاری داده‌ها توسط کاربران است. به عبارتی اکثر کارهای اینترنتی و شبکه‌ای ما به تجهیزات شبکه بستگی دارد.

همانطور که گفتیم، برای داشتن یک شبکه ارتباطی به تجهیزاتی همچون سوئیچ شبکه، مودم، روتر، کابل شبکه، پچ پنل، پچ کورد، داکت و … نیاز داریم؛ همچنین در حال حاضر اکثر کارهای روزانه ما به کمک سیستم و شبکه‌ها انجام می‌شود. به همین دلیل اگر دقت کرده باشید، امروزه در گوشه بانک‌ها، فروشگاه‌های بزرگ، مترو، فرودگاه و…  که کارهای خود را از طریق سیستم انجام می‌دهند، یک جعبه بزرگ قرار دارد. این جعبه بزرگ در واقع رک شبکه یا محفظه نگهدارنده تجهیزات شبکه است که در ادامه به معرفی آن می‌پردازیم‌. 

تعریف رک شبکه

رک (Rack) شبکه، یک محفظه‌ فلزی است که تجهیزات شبکه مثل سرور ، روتر، سوئیچ، پچ پنل و… درون آن قرار می‌گیرند. این محفظه‌ها به دو صورت باز (بدون دیواره) و باز  (با دیواره) وجود دارند، که با توجه به ظرفیت و استانداردهایی که دارند، تجهیزات می‌توانند در آن قرار بگیرند.

کار اصلی این سخت افزار، نگهداری و محافظت از تجهیزات شبکه و نظم بخشیدن به آن‌ها است، علاوه بر آن از این قطعات در برابر رطوبت، ضربه و سرقت محافظت می‌کند. در واقع rack شبکه، سخت افزاری است که دیگر سخت‌افزارهای شبکه را به صورت امن و منسجم در خود جای می‌دهد.

مزایا رک شبکه

محافظت از تجهیزات، اولین مزیت این سخت افزار به شمار می‌رود. عوامل طبیعی مانند گرد و خاک، باران، رطوبت و… باعث خرابی تجهیزات شبکه می‌شوند. همچنین به دلیل قیمت بالای لوازم شبکه امکان سرقت آن‌ها وجود دارد. در نتیجه مهم‌ترین مزیت rack، محافظت از تجهیزات در برابر رطوبت، گرد و خاک و سرقت است. از جمله مزیت‌های دیگر  Rack شامل:

  • نظم تجهیزات

زمانی که تجهیزات به صورت پراکنده و شلوغ، به یکدیگر متصل باشند، امکان دسترسی و تعمیر آن‌ها بسیار دشوار است و زیبایی محیط نیز از بین می‌رود. در نتیجه هرچه تجهیزات منظم‌تر باشند، دسترسی به آن‌ها آسان‌تر بوده و مکان مورد نظر زیبا‌تر است.

  • بررسی راحت تجهیزات

تجهیزات شبکه در طی دوره‌های منظم به تست و بررسی نیاز دارند. زمانی که به صورت کاملا مرتب در جای خود قرار بگیرند، فرد متخصص در کمترین زمان ممکن آن‌ها را بررسی می‌نماید.

  • عدم دسترسی افراد غریبه به تجهیزات شبکه

همانطور که در بخش قبل گفتیم رک‌ها دارای درب و قفل هستند، زمانی که درب آن قفل باشد افراد غریبه نمی‌توانند به آن‌ها دسترسی داشته باشند.

  • افزایش طول عمر تجهیزات

هر چه تجهیزات از عوامل بیرونی مثل باد و گرد و خاک و باران در امان باشند، عمر تجهیزات آن بیشتر است. در حالت کلی باعث افزایش طول عمر تجهیزات شبکه می‌شود.

جمع بندی در رابطه با تعریف رک شبکه

در این مطلب به بررسی یکی از تجهیزات مهم شبکه‌های کامپیوتری، که رک (Rack) نام دارد پرداختیم. به عبارتی یک محفظه فلزی بوده که کلیه تجهیزات و سخت افزارهای شبکه را در خود جای می‌دهد. Rack ها دارای انواع مختلفی از نظر جنس بدنه، نوع نصب، برند سازنده و… هستند. آن‌ها از نظر نوع نصب، به دو نوع دیواری و ایستاده تقسیم می‌شوند. استفاده از رک دارای مزایایی گوناگونی از جمله افزایش عمر تجهیزات، محافظت از تجهیزات در برابر رطوبت و سرقت، کارایی بهتر و… است.

5/5 - (1 امتیاز)
مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Table of Contents
سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟