اجزا تشکیل دهنده روتر

اجزا تشکیل دهنده روتر

روترها معمولا جزء تجهیزات اصلی شبکه هستند و در مدل‌های گوناگون با طراحی‌های مختلف و معماری‌های متفاوت تولید می‌شوند. به طور کلی در ساختار داخلی تمامی آن‌ها موارد زیر وجود دارد:

پردازنده یا CPU

وظیفه اصلی این قسمت اجرای دستورالعمل‌ها در سیستم عامل است، همچنین کارهایی نظیر مقداردهی اوليه سيستم، عمليات روتينگ و كنترل اينترفيس شبكه را انجام می‌دهد. معمولا روترهای بزرگ دارای چند ریزپردازنده هستند.

حافظه اصلی یا RAM

در این قسمت اطلاعاتی نظیر جدول روتینگ، اجرا پیکربندی، صف‌های بسته‌های اطلاعاتی و cache سوئيچينگ سريع ذخیره می‌شود. فراهم کردن فضا، زمان اجرا نرم افزار و زیر سیستم‌ها جزو وظایف اصلی حافظه RAM به حساب می‌آید.

حافظه فلش

در حافظه فلش نسخه کامل نرم افزار ذخیره می‌گردد و router سیستم عامل مورد نیاز خود را از آن دریافت می‌کند. معمولا به کمک تکنولوژی مورد استفاده در ساخت این حافظه، امکان ارتقا یا جایگزین کردن، نرم افزار ذخیره شده وجود دارد.

گذرگاه Buses

کار اصلی این قسمت تبادل اطلاعات میان پردازنده، اینترفیس و سایر تجهیزات جانبی است و معمولا در هر router یک گذرگاه سیستم و یک گذرگاه پردازنده وجود دارد. وظیفه گذرگاه پردازنده، تبادل دستورالعمل‌ها و داده از حافظه به يك  آدرس خاص است.

حافظه ROM

تست و عيب يابی سخت افزار هنگام راه اندازی router و استقرار نرم افزار سیستم عامل از حافظه فلش  به درون حافظه RAM به عهده حافظه ROM است. اطلاعات ذخیره شده در این قسمت قابل حذف شدن نیست و برای ارتقا یا پاک کردن اطلاعات باید تراشه مورد نظر تعویض گردد.

اینترفیس

اتصال router به دنیای خارج بر عهده اينترفيس است، که به طور کلی به سه دسته اینترفیس شبکه محلی، اینترفیس شبکه WAN و اینترفیس کنسول و کمکی تقسیم می‌شود. پیکربندی این نوع محل و WAN به شکل ثابت یا ماژولار بوده و دارای تراشه‌های کنترلی خاص هستند، تا بتوانند سیستم را به محیط انتقال متصل نمایند. در اينترفيس‌های کنسول و کمکی پورت‌ها سریالی هستند و از آن‌ها برای پیکربندی اولیه استفاده می‌شود.

منبع تغذیه

همانطور که از نام آن مشخص است، تامین توان لازم سایر اجزا تشکیل دهنده دستگاه مسیریاب را بر عهده دارد. در روترهای کوچک منبع تغذیه به شکل External و در روترهای بزرگ چندین منبع تغذیه وجود دارد.

1/5 - (1 امتیاز)
مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Table of Contents
سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟