راهنمای خرید سوئیچ شبکه – نکاتی که در هنگام خرید سوییچ شبکه ای باید بدانید

Network Switch Buying Guide

راهنمای خرید سوئیچ شبکه (Network switch buying guide) از جایی حائز اهمیت است که در صورت انتخاب اشتباه، راه‌اندازی شبکه به مشکل روبه‌رو خواهد شد. سوئیچ‌ها یکی از تجهیزات مهم و پرکاربرد در شبکه هستند. سوئیچ‌ها برندهای مختلفی دارند. از این‌رو اینکه کدام برند برای چه کاربری استفاده می‌شود و هرکدام دارای چه ویژگی است جزو نکاتی است که شما باید هنگام خرید بدانید. در مقاله سوئیچ شبکه چیست به‌صورت مفصل درمورد میزان اهمیت و انواع سوئیچ صحبت شده است. برای خرید بهترین سوییچ شبکه تا انتهای این مقاله از آلتون نتورک با ما همراه باشید.

سوئیچ شبکه چیست و چه کاربردی دارد؟

از مزایا سوئیچ شبکه و کاربردهای مهم آن در مکان‌های مختلف، ارتباط بین دستگاه‌ها با یکدیگر است. به‌عنوان‌مثال اتصال کامپیوتر، پرینتر، تلفن، فکس و … به یکدیگر است که از طریق سوئیچ به یکدیگر متصل می‌شوند. مهم‌ترین عامل در خرید مدل و نوع سوئیچ وسعت شبکه است. اما عوامل دیگری نیز تاثیر گذار هستند.

قبل از آنکه به راهنمای خرید سوئیچ شبکه اتصال بپردازیم به سوالات زیر پاسخ دهید.

  • چه محلی را برای قرارگرفتن سوییچ شبکه در نظر گرفته‌اید؟
  • قصد دارید چه تعداد دستگاه را به سوئیچ شبکه متصل کنید؟
  • ویژگی امکان ارتقای سوئیچ شبکه تا چه حد برای شما اهمیت دارد؟

راهنمای خرید انواع سوئیچ شبکه

کسانی که در حوزه خرید تجهیزات شبکه سررشته ندارند، در نگاه اول ممکن است سوییچ شبکه را با هاب شبکه از یکدیگر تشخیص ندهند. زیرا تا حد زیادی این دو محصول از نظر ظاهری مشابه یکدیگرند. به همین دلیل قبل از آن‌که به نکات قبل از خرید انواع سو‌ئیچ شبکه بپردازیم پیشنهاد می‌کنیم به مقاله هاب شبکه چیست مراجعه کنید.  انواع سوئیچ شبکه بسیار گسترده است و بر اساس ویژگی، دسته بندی های متفاوتی دارد. لذا لازم است در ابتدا نیاز خود را از خرید سوئیچ شبکه مشخص کنید و بعد برای خرید اقدام کنید. ویژگی‌های انواع سوئیچ شبکه به‌طور مختصر به شرح زیر است.

راهنمای خرید سوئیچ مدیریتی (managed switch)

اصلی‌ترین دسته بندی انواع سوئیچ شبکه را می‌توان به دو دسته مدیریتی و غیر مدیریتی تقسیم کرد که در قابلیت  پیکیربندی عملکرد سوئییچ متفاوت از یکدیگرند. اگر به دنبال اجرای همزمان بسیاری از برنامه‌های کاربردی با پهنای باند فشرده هستیند و اولیت دادن به داده یا شبکه  LANبرایتان مهم است باید به دنبال خرید سوئیچ مدیریتی باشید.

راهنمای خرید سوئییچ با قابلیت اتصال (سوئیچ غیر مدیریتی)

اگر قصد دارید چندین سوئیچ را به شبکه وصل کنید باید مدل‌هایی را انتخاب کنید که دارای پورت آپلینک SEP هستند و با استفاده از کابل فیبر نوری سوئیچ هارا به یکدیگر متصل کنید. این دقیقا همان کاری است که سوئیچ‌ شبکه مدیریت نشده (unmanaged switch) انجام می‌دهد. از آنجایی که این محصولات باتوجه به ویژگی که دارند به عنوان plug and play قابل استفاده هستند، در محیط‌های تجاری کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرند.

راهنمای خرید سوئیچ شبکه Stackable

سوئیچ شبکه ای Stackable به‌منظور ایجاد دامنه گسترده‌ای از پورت‌ها برای اتصال به یکدیگر تولید شده است. از اتصال چند سوئیچ از یک برند یا مدل، به‌طور همزمان، می‌توان به عنوان کاربرد این سوئیچ شبکه نام برد. از این‌رو پیکربندی هر یک از سوییچ ها لازم نیست. تنها لازم است تا یک سوئیچ به عنوان Master انتخاب شده و همه تنظیمات بر روی همان سوئیچ انجام شود. درست است که قیمت خرید Stackable به نسبت دیگر انواع سوئیچ بالاتر است اما کاربرد این محصول موجب شده تا خرید این نوع از سوییچ شبکه مورد استقبال قرار بگیرد.

راهنمای خرید سوئیچ شبکه PoE

در ابتدا لازم است برای خرید سوئیچ شبکه PoE به این نکته اشاره کنیم که این نوع از سوئیچ با هر نوع سخت افزاری سازگاری ندارد. لذا باید این نکته را در نظر داشته باشید که قبل از خرید PoE مشخصات دستگاه مورد نظر خود را بررسی کرده و سپس اقدام به خرید کنید. Power over Ethernet می‌تواند بدون نیاز به کابل جدا، برق دستگاه‌هایی که به آن متصل است را تامین کند. افزایش سرعت سیستم نیز یکی دیگر از ویژگی‌های برجسته این نوع از سوییچ شبکه است.

۵ نکته مهمی که قبل از خرید انواع سوئیچ شبکه باید بدانید

به‌طور کلی قبل از خرید سوئیچ شبکه، باید زیرساخت‌های شبکه از نظر سخت افزاری و نرم افزاری بررسی شود. توجه به گستردگی شبکه، نیز در هنگام خرید سوئیچ اهمیت دارد. مثلا اگر شبکه مورد نظر، حدود ۶۰ عدد کاربر را پوشش می‌دهد؛ یک عدد سوئیچ برای آن کافی است. بررسی نیاز کاربران نیز از جمله مهم‌ترین مسئله‌ای است که باید به آن توجه کرد، در صورتی که کاربران به یک شبکه پر سرعت نیاز دارند باید از سوئیچ‌هایی با پورت گیگابیتی استفاده کرد.

تعداد کاربران شبکه نیز یکی از مواردی بوده، که زمان خرید سوئیچ لازم است از آن آگاهی داشت. به عنوان مثال برای شبکه سازمانی که ۶ کارمند در آن حضور دارند، یک سوئیچ ۸ پورتی کفایت می‌کند.  بررسی سرعت و پتانسیل سوئیچ نیز یکی از موارد مهمی است که باید مورد توجه قرار بگیرد. در ادامه تمام نکاتی که باید به عنوان راهنمای خرید سوییچ شبکه اتصال بدانید بررسی شده است.

اندازه سوییچ شبکه

بررسی اندازه سوییچ شبکه اولین نکته‌ای است که باید قبل از خرید به آن توجه کرد. مثلا قبل از خرید سوئیچ شبکه برای کامپیوتر باید از قبل برای محل قرارگیری این محصول تصمیم خود را گرفته باشید و دقیقا بدانید به چه تعداد پورت نیاز دارید. بدیهی است که اندازه سوئیچ شبکه ۲ پورت با سوئیچ شبکه ۸ پورت متفاوت است و هرچه تعداد پورت‌ها بیشتر باشد، ابعاد این دستگاه فضای بیشتری را اشغال می‌کند. همچنین باید برای سوییچ‌هایی با پورت‌های بیشتر حجم بزرگتری را در نظر داشت تا دستگاه خنک بماند. به‌طور کلی اندازه سوئیچ را می‌توان با توجه به انتظارات کاربران به دو دسته زیر تقسیم کرد.

سوئیج ماژولار (Modular)

امکان تغییر تنظیمات سوئیچ ماژولار به نسبت دیگر سوئیچ‌ها بیشتر است. در هنگام استفاده از سوئیچ Modular، وقتی نوبت به تنظیم پورت‌ها می‌رسد، کاربران گزینه‌های بیشتری برای انتخاب دارند.

سوئیچ فرم فاکتور (Form Factor)

باتوجه به محدودیت در قابلیت ارتقا فرم فاکتورها، از این نوع سوئیچ بیشتر در شبکه‌های خانگی استفاده می‌شود. تعداد پورت این سوئیچ‌ها نیز محدود بوده و در نهایت به ۴۸ عدد می‌رسد.

سرعت سوئیچینگ

تعداد پورت سوییچ

قدرت

جمع بندی راهنمای خرید سوئیچ شبکه

در مقاله راهنمای خرید سوییچ شبکه برای کامپیوتر و انواع دستگاه‌ها به این سوال پاسخ دادیم که سوئیچ شبکه چیست و چه کاربردی دارد. سپس ویژگی‌های انواع سوئیچ شبکه را به‌طور مختصر شرح داده و ۵ نکته مهمی که باید قبل از خرید  Network switch به آنها توجه کنید را شرح دادیم. حال لازم است به این نکته اشاره کنیم که بودجه شما در خرید این نوع از تجهیزات جانبی سخت افزاری تا حد زیادی تعیین کننده انتخاب شماست. بنابراین پیشنهاد می‌شود برای خرید سوئیچ شبکه با فردی متخصص به عنوان کارشناس نیازها و بودجه خود را درمیان بگذارید. همچنین می‌توانید از طریق فروشگاه‌های آنلاین انواع این محصول را با یکدیگر بررسی کرده و مشاوره رایگان بگیرید.

راهنمای خرید سوئیچ شبکه

بهترین سوئیچ شبکه را چگونه باید انتخاب کرد؟

با توجه به هدفی کهدارید و سخت افزاری که سوئییچ دارد و همچنین نکاتی که در مقاله بیان شده است می‌توانید بهترین سوئیچ ار انتخاب کنید.

سوئیچ دولایه با سه لایهچه تفاوتی با هم دارند؟

سوئیچ شبکه دولایه می‌تواند تا دو لایه و مدل لایه ای OSI را بفهمد اما سوئیچ شبکه سه لایه توانایی فهم تا لایه سوم و فهم ماهیت IP را دارد.

4.5/5 - (2 امتیاز)
مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Table of Contents
سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟