ایزولاتور اعلام حریق چیست؟

ایزولاتور اعلان حریق

ایزولاتور(isolator) در سیستم اعلام حریق در واقع یک کلید است که در مدار الکتریکی برای قطع و وصل جریان برق در زمان خطر و آسیب استفاده می‌شود. مدار لوپ یکی از مدارهای الکتریکی است که در سیستم اعلان حریق کاربرد دارد و برای قطع جریان به کلید ایزولاتور نیاز دارد. با ایجاد یک اتصال کوتاه در مدار لوپ، همه قطعات خاموش می‌شود اما اگر از ایزولاتور استفاده بشود فقط قطعاتی که میان دو کلید وجود داشته باشد خاموش می‌شود. در واقع ایزولاتور قیمت آسیب‌دیده را از قسمت سالم جدا می‌کند درعین‌حال بودن آنها در مدار خنثی است و هیچ اثری ندارد.

کاربرد ایزولاتور در سیستم اعلام حریق چیست؟

در سیستم‌های اعلام حریق هوشمند که آدرس‌پذیر هستند در هنگام بروز اتصال کوتاه در مدار آژیر اعلان حریق، دتکتور سیستم اعلام حریق و همچنین شستی سیستم اعلام حریق از کار می‌افتند برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی از ایزولاتور استفاده می‌شود. نحوه کار ایزولاتور بدین‌گونه است که اگر اتصال کوتاه در مدار رخ بدهد فقط بخش بین دو ایزولاتور تحت‌تأثیر قرار می‌گیرد و از مدار خارج می‌شود و بقیه سیستم به کار خود ادامه خواهد و زمانی که اتصال کوتاه برطرف بشود، ایزولاتور برق را به قسمت که از مدار خارج شده است برمی‌گرداند.

ویژگی‌های استفاده از ایزیلاتور

همان‌طور که بیان شده درصورتی‌که در مدار اتصال کوتاه رخ بدهد ایزیلاتور باعث می‌شود  قسمتی از مدار خارج شود تا به سایر نقاط آسیبی وارد نکند علاوه بر این ایزیلاتور ویژگی‌های دیگری نیز دارد مانند:

  1. تشخیص سریع اتصال کوتاه در کابل‌کشی سیستم اعلام حریق
  2. کاهش اختلالات ناشی از اتصال کوتاه
  3. بازگشت مدار به حالت اصلی خود در صورت حذف اتصال کوتاه
  4. کمک ره راه‌اندازی ایزیلاتور

انواع ایزولاتور

ایزولاتور معمولاً در دو مدل تولید می‌شوند. نمونه اول به صورتی است ورودی و خروجی هر دو در داخل یک جعبه قرار دارد. مدل دوم به این صورت است که به‌جای آژیر سیستم اعلام حریق از یک‌پایه ایزیلاتور برای قطع مدار استفاده می‌شود.

بعضی  از شرکت‌ها کلید را درون یک قطعه آدرس‌پذیر قرار می‌دهند که ممکن است شکل ظاهری آنها به‌صورت یک چراغ نشانگر باشد. ممکن است باتوجه‌به سلیقه سازنده‌های شکل ایزیلاتور هم متفاوت باشد اما در کارایی و مزیت آنها تغیری ایجاد نمی‌شود.

ایزولاتور چیست؟


وقتی سیستم اعلام حریق آدرس پذیر اختلال ایجاد می‌شود و اتصال کوتاه رخ می‌دهد ایزولاتورباعث خارج شدن قسمت قطع شده از مدار می‌شود.

قیمت ایزولاتور اعلام حریق چقدر است؟

برای اطلاع از قیمت ایزولاتور برای سیستم اعلام حریق می‌توانید با تیم کارشناس التون نتورک تماس حاصل فرمایید.

4.5/5 - (2 امتیاز)
مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Table of Contents
سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟