نحوه کار دستگاه حضور و غیاب کارتی

دستگاه حضور و غیاب کارتی به دو شیوه تماسی و بدون تماس فرآیند ثبت اطلاعات ورود و خروج پرسنل را انجام می‌دهد. نحوه عملکرد هر کدام از این دستگاه‌ها با دیگری متفاوت است که در ادامه مختصرا به توضیح نحوه کار دستگاه حضور و غیاب کارتی پرداخته ایم.

نحوه کار دستگاه حضور و غیاب کارتی تماسی

دستگاه حضور و غیاب کارتی تماسی، یکی از قدیمی ترین مدل‌های دستگاه حضور و غیاب است.

سیستم حضور و غیاب کارتی تماسی به شما این امکان را می‌دهد که با استفاده از یک کارت تردد، ساعت ورود و خروج کارکنان مجموعه‌تان را کنترل کنید.

نحوه کار دستگاه حضور و غیاب کارتی تماسی به این شکل است که کارکنان برای احراز هویت و ثبت ساعت ورود و خروج، کارت تردد متعلق به خود را روی اسکنر دستگاه می‌گذارند و سنسورهای اسکن سیستم، اطلاعات کارت را بررسی و با مشخصات ذخیره شده پرسنل در دستگاه مقایسه می‌کند.

پس از تطبیق اطلاعات فرد با اطلاعات ذخیره شده دستگاه حضور و غیاب کارتی تماسی، ساعت ورود و خروج فرد در سیستم ثبت خواهد شد.

با استفاده از نرم افزار مخصوص که باید به دستگاه حضور و غیاب متصل شود، می‌توان امنیت دستگاه را افزایش داد.

هم‌چنین می‌توانید این دستگاه را کنار نگهبانی و بخش حراست بگذارید تا بخش حراست مانع از به جای هم کارت زدن کارکنان و تقلب پرسنل شود.

سیستم ساعت زنی کارتی تماسی یکی از رایج ترین انواع دستگاه حضور و غیاب است که نسبت به بقیه دستگاه های حضور و غیاب بیومتریک (که بر اساس مشخصات منحصر به فرد اشخاص، هویت فرد را احراز می‌کند) و رمزی (که بر اساس کد پرسنلی ،حضور و غیاب می‌کند) قیمت کمتری دارد.

به طور کلی فناوری استفاده شده در دستگاه حضور و غیاب کارتی تماسی، نسبتا ساده و راحت است و همه افراد نیز می‌توانند از دستگاه حضور و غیاب کارتی تماسی به راحتی استفاده کنند.

نحوه عملکرد دستگاه حضور و غیاب کارتی بدون تماس

 Cardless attendance device

دستگاه حضور و غیاب کارتی بدون تماس، یک نوع سیستم حضور و غیاب است که برای کنترل تردد و مدیریت ورود و خروج کارکنان از کارت تردد استفاده می‌کند.

اصلی ترین تفاوت این دستگاه با دستگاه حضور و غیاب کارتی تماسی این است که در دستگاه کارت‌خوان بدون تماس، نیازی نیست که کارمندان، کارت خود را مستقیما روی اسکنر دستگاه بگذارند تا عمل احراز هویت انجام شود و سیستم ساعت ورود و خروج وی را ثبت کند.

در ساخت این دستگاه از فناوری پیشرفته ی شناسایی)  (RIFDفرکانس رادیویی استفاده شده است.

فناوری RIFD به دستگاه این امکان را می دهد که فرکانس‌های رادیویی را شناسایی کند.

در واقع اگر برای مجموعه یا اداره مورد نظرتان، قصد خرید دستگاه حضور و غیاب کارتی بدون تماس را دارید، باید به این نکته توجه داشته باشید که این دستگاه برای ثبت ساعت ورود و خروج پرسنل از کارت تردد مخصوصی که به کارت مشهوراست، استفاده می‌کنند.

به طور خلاصه دستگاه حضور و غیاب کارتی بدون تماس، بر اساس تشخیص فرکانس‌های رادیویی خاص، تردد پرسنل را کنترل و مدیریت می‌کند.

در دستگاه حضور و غیاب کارتی بدون تماس، لازم نیست کارت تردد پرسنل بر روی سنسور سیستم گذاشته شود، بلکه فناوری شناسایی فرکانس رادیویی به کار رفته در این دستگاه به پرسنل این امکان را می دهد تا بدون تماس مستقیم کارت با اسکنر، احراز هویت شده و ساعت ورود و خروج آنان در سیستم ثبت شود.

مزیت مهمی که این دستگاه نسبت به دستگاه حضور و غیاب کارتی تماسی دارد؛ این نکته است که در نحوه کار دستگاه حضور و غیاب کارتی بدون تماس، برای احراز هویت نیازی به بارکد نبوده و در صورت مخدوش شدن بارکد یا کارت، هیچ خللی در احراز هویت پرسنل به وجود نمی‌آید اما در نحوه کار دستگاه حضور و غیاب کارتی تماسی، چون احراز هویت از طریق بارکد روی کارت و میدان مغناطیسی انجام می شود، در صورت مخدوش شدن کارت یا بارکد، شناسایی و احراز هویت ممکن است با خطا همراه شود.

انواع دستگاه حضور وغیاب کارتی بدون تماس

دستگاه ساعت زنی کارتی بدون تماس بر اساس طول موج فرکانس‌های رادیویی و فاصله‌ای که می‌تواند کارت تردد پرسنل را شناسایی کند، به سه دسته تقسیم می‌شود:

دستگاه های حضور و غیاب کارتی بدون تماس با فرکانس کم

 دستگاه حضور و غیاب کارتی بدون تماس با فرکانس کم، طول موج های بین 120 تا 134 کیلو هرتز را شناسایی می‌کند.

این محدوده رادیویی، فرکانس‌های رادیویی با طول موج کم را در بر می‌گیرد.

در این مدل، کارت تردد تا فاصله ده سانتی متری دستگاه، قابل شناسایی است.

سیستم حضور و غیاب کارتی بدون تماس با فرکانس کم معمولا برای سازمان‌های کوچک، مناسب است.

دستگاه های حضور و غیاب کارتی بدون تماس با فرکانس زیاد

دستگاه حضور و غیاب کارتی بدون تماس با فرکانس زیاد، قادر است تا طول موج‌های 13.56 مگاهرتز را شناسایی کند و در نتیجه قادر خواهد بود در فاصله دورتری کارت تردد را تشخیص داده و ساعت ورود و خروج پرسنل را ثبت کند.

این سیستم قادر است که کارت تردد را تا فاصله یک متری از دستگاه، شناسایی کند.

دستگاه حضور و غیاب کارتی بدون تماس با فرکانس خیلی زیاد

دستگاه حضور و غیاب کارتی بدون تماس با فرکانس خیلی زیاد، قادر است که کارت تردد را تا فاصله ده متری از دستگاه حضور وغیاب تشخیص دهد.

طول موج قابل شناسایی این دستگاه در محدوده  850 تا 960 مگاهرتز است.

هر یک از انواع دستگاه‌های حضور و غیاب کارتی بدون تماس، قادر به شناسایی فرکانس‌های رادیویی خاصی هستند.

هرچه طول موج قابل تشخیص دستگاه کمتر شود، برای ثبت ساعت ورود و خروج لازم است که کارت را در فاصله ی نزدیکتری نسبت به اسکنر دستگاه قرار دهید.

سیستم‌های حضور و غیاب کارتی بدون تماس، کاربردهای متفاوتی دارند و بسته به مدل‌های متفاوت، در مکان‌های متفاوتی استفاده می‌شوند.

  با توجه به توضیحات بالا، دستگاه حضور و غیاب کارتی بدون تماس، دارای چند ویژگی کلی و مشترک و کاربردی هستند که به طور خلاصه عبارتند از:

  • عدم نیاز به تماس مستقیم کارت تردد با اسکنر دستگاه
  • دقت بالا در شناسایی و سرعت بالا در ثبت ساعت ورود و خروج پرسنل و احتمال خطای بسیار کم در تشخیص و ثبت حضور و غیاب کارمندان

جهت کسب اطلاعات بیشتر با متخصصان ما در مجموعه آلتون نتورک در تماس باشید.

سیستم کارت‌زنی انواع مختلفی دارد که یکی از مدل‌های سیستم حضور و غیاب، سیستم کارتی است که ثبت تردد به وسیله کارت انجام می‌شود.

این کارت‌ها مغناطیسی هستند که مثل RFID و مایفر ثبت تردد را انجام می‌دهند، بدین صورت که کدی در کارت وجود دارد و با استفاده از میدان مغناطیسی خوانده می‌شود.

5/5 - (1 امتیاز)
مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Table of Contents
سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟