معایب سیستم اعلام حریق

سیستم‌های اعلان حریق این روزها جزوی از اجزای اصلی ساختمان‌ها شده است که حتی در بعضی از کشورها به دلیل خطرهای حاصل از آتش‌سوزی و خسارات جبران ناپذیر آن الزامی شده است. اهمیت سیستم اعلام آتش سوزی از این جهت است که در صورت بروز اتفاق خیلی سریع متوجه  شد و اقدامات لازم را برای جلوگیری از خسارات بیشتر گرفت. استفاده از کپسول‌های آتش نشانی، جعبه آتش نشانی و … مرحله بعدی اعلام آتش سوزی است. با وجود همه مزایا، معایب سیستم اعلام حریق (Disadvantages of fire alarm system) نیز جزو مواردی است که باید به آن توجه کنید تا بتوانید تصمیم بهتری برای انتخاب بگیرید.

سیستم های اعلان آتش سوزی انواع مختلفی دارد مانند سیستم اعلان حریق متعارف، سیستم اعلام حریق آدرس‌پذیر، سیستم اعلام حریق وایرلس، دتکتورهای اعلان حریق که به‌صورت مستقل کار می‌کنند. هر کدام از این سیستم‌ها معایب خاص خودشان را دارد که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم.

معایب سیستم اعلان حریق متعارف

در سیستم اعلان حریق متعارف شاید تجهیزات به کار رفته به نسبت تجهیزات در سایرانواع سیستم های اعلام حریق از قیمت کمتری برخوردار باشد اما هزینه نصب  و پیاده سازی آن به دلیل استفاده زیاد از سیم و کابل نسوز اعلان حریق بسیار پرزحمت و هزینه بردار است. همچنین به دلیل کابل کشی امکان جابه جایی به راحتی ندارد و در صورت بازسازی ساختمان و یا تغییر محل نصب تجهیزات سیستم اعلان حریق شامل هزینه بیشتری خواهد شد. همچنین سیستم اعلام حریق متعارف محل دقیق آتش سوزی را مشخص نمی‌کند و فقط محدوده‌ای که این اتفاق رخ داده است را نشان می‌دهد و ممکن است زمان پیدا کردن محل دقیق احتراق کمی طول بکشد. در مقاله سیستم اعلام حریق متعارف چیست به طور کامل در مورد کابل کشی و کاربردهای این سیستم صحبت شده است.

معایب سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

یکی از معایب اصلی سیستم اعلام حریق آدرس پذیر پرهزینه بودن آن است که ممکن است برای پروژه‌های کوچک صرفه اقتصادی نداشته باشد. همچنین این سیستم به دلیل آدرس‌پذیر بودن تجهیزات، نیاز به برنامه‌ریزی دقیق و بسیار حساسی دارد و در صورت عدم مدیریت و آدرس‌دهی درست با مشکل روبه‌رو خواهد شد. در مقاله سیستم اعلام حریق آدرس پذیر چیست به طور کامل درمورد این سیستم توضیح داده شده است.

معایب سیستم اعلان حریق بیسیم

سیستم اعلان حریق به دلیل زیبایی و هزینه نصب پایین با محبوبیت بیشتری در سازه‌های جدید پیدا کرده است اما در کنار این مزایا معایبی دارد که دانستن آنها می‌تواند در تصمیم گیری و انتخاب سیستم اعلام حریق بسیار تأثیرگذار است. از جمله این معایب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

نیاز دائم به باتری

همان‌طور که در مقاله سیستم اعلان حریق وایرلس چیست اشاره شده است سیستم اعلان حریق وایرلس بدون سیم و است و با باتری کار می‌کند و در صورت سهل‌انگاری و اتمام باتری آن عملاً از کارافتاده و نمی‌تواند در صورت بروز حادثه اطلاع بدهد.

عدم کارکرد درست در محیط‌های بزرگ

سیستم اعلام حریق وایرلس در محیط‌های کوچک که اختلال محیطی و رادیویی کمتر است بهتر عمل می‌کند اما در محیط وسیع که دامنه سیستم‌ها گسترده است ممکن است در ارسال سیگنال به پنل مرکزی سیستم اعلام حریق با مشکل روبه‌رو بشود و نتواند به خوبی پیام را منقل کند.

محدودیت در عملکرد

سیستم‌های هشدار متعارف و آدرس پذیر که با کابل به پنل مرکزی متصل هستند امکان تماس تلفنی با آتش نشانی را دارند اما ازآنجایی که سیستم‌های نظارتی آتش نشانی معمولاً سیم دار هستند، اتصال آنها به سیستم اعلان حریق وایرلس امکان پذیر نیست.

قیمت تجهیزات

هرچه تکنولوژی پیشرفته تر باشد به مراتب قیمت آن نیز بیشتر است در همین راستا سیستم اعلان حریق وایرلس از هزینه بسیار بیشتری نسبت به سیستم اعلان حریق سیم دار دارد.

کدام سیستم برای ما مناسب‌تر است؟

با توجه  به معایبی که گفته شد برای انتخاب مناسب، بهتر است مقاله مزایای سیستم اعلام حریق را نیز مطالعه کنید تا بتوانید تصمیم بهتری بگیرید. همچنین در هنگام انتخاب باید باتوجه‌به ساختار فیزیکی و ساختار محلی که قصد نصب سیستم را دارید اقدام به خرید کنید. در این راستا تیم کارشناسان آلتون نتورک آماده مشاوره و خدمات‌دهی به شما عزیزان است.

سیستم اعلان حریق بیسیم بهتر است یا سیم دار؟

با توجه به کاربرد و ویژگی های آنها که در مقاله معایب سیستم اعلام حریق ذکر شده است، بت توجه به شرایط م ممکن است متفاوت باشد اما معمولا سیستم اعلام حریق آدرس پذیر از انعطاف پریزی بیشتری برخوردرا است.

چگونه از قیمت سیستم اعلام خطر مطلع بشوم؟

با توجه به اینکه تیم فروش آلتون نتورک تجربه زیادی در زمینه فروش و خدمات سیستم اعلان خرید دارند با توجه به نیاز و خواسته شما میتوانند بهینه ترین قیمت را به شما پیشنهاد بدهند.

5/5 - (1 امتیاز)
مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Table of Contents
سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟