اجزا تشکیل دهنده رک شبکه

شاید در نگاه اول رک شبکه به صورت یک جعبه تو خالی به نظر بیاید، اما باید گفت که سخت افزار Rack از اجزا مختلفی تشکیل و قابلیت اضافه کردن لوازم جانبی را دارد. عدم وجود هر یک از این اجزا سبب اختلال در عملکرد آن و در نتیجه ضعیف شدن شبکه می‌شود. در این بخش به معرفی اجزا و لوازم جانبی Rack می‌پردازیم، تا با آن‌ها بیشتر آشنا شوید.

درب

درب به عنوان اصلی‌ترین جزو این محفظه به حساب می‌آید، زیرا اگر وجود نداشته باشد امکان جاگذاری و دسترسی به تجهیزات وجود ندارد. به منظور امنیت بیشتر  و جلوگیری از سرقت لوازم شبکه، درب معمولا دارای قفل است.

پیچ و مهره

پیچ و مهره نیز یکی دیگر از اجزای مهم تشکیل دهنده محفظه تجهیزات شبکه به حساب می‌آیند، زیرا در صورتی که وجود نداشته باشند، تجهیزات شبکه مثل روتر و پچ پنل را نمی‌توان در رک قرار داد.

کیس رکمونت

کیس رکمونت همچون یک کیس‌ معمولی است، اما قابلیت نصب در رک را دارد. از کیس رکمونت معمولا برای ساخت سرورهای اختصاصیِ قابل نصب استفاده می‌شود.

فن تهویه و خنک کننده

تجهیزات شبکه، زمانی که شروع به کار می‌کنند از خود گرما تولید می‌کند، یا به عبارتی داغ می‌شوند. این حرارت و گرما می‌توانند سبب آسیب دیدن تجهیزات و بروز حادثه شود. نقش اصلی فن‌های خنک کننده، پایین آوردن دمای تجهیزات و کاهش حرارت داخلی است.

سینی

برای جدا کردن قسمت‌های مختلف از صفحه یا سینی ثابت و متحرک استفاده می‌شود. سینی‌ها قابلیت جدا شدن و جابه‌جایی را نیز دارند و می‌توان موس و کیبورد را بر روی آن‌ها قرار داد. نوع و مدل سینی به وزن و اندازه تجهیزات بستگی دارد.

پاور ماژول یا PDU

تغذیه تجهیزات شبکه بر عهده پاور ماژول بوده، به همین دلیل یکی از مهم‌ترین اجزا محسوب می‌شود. این قطعه از چندین پریز برق تشکیل شده که به شکل افقی یا عمودی درون Rack قرار داده می‌شود.

 

مانیتور

وظیفه مانیتور ایجاد هماهنگی و برقراری ارتباط میان اجزا داخل rack است. سایز مانیتورها نیز وابسته به اندازه و ارتفاع محفظه تجهیزات شبکه بوده و بزرگترین آن 17 اینچ است.

حرارت سنج

یکی از اجزای مهم حرارت سنج است، چون دما را به صورت کاملا دقیق تعیین و اندازه‌گیری می‌کند. با استفاده از این قطعه دیگر لازم نیست نگران افزایش دمای تجهیزات شبکه و بروز آتش سوزی بود.

قفل

امنیت لوازام شبکه نیز یک مسئله بسیار حیاتی است، چون هر کدام از تجهیزات شبکه قیمت بالایی دارند. به همین دلیل بر روی درب‌ها قفل قرار داده شده است. قفل‌ها نیز  به سه مدل اثر انگشتی، قفل سوییچی و ریتال دسته‌بندی می‌شوند.

بلانک پنل

یکی دیگر از اجزا مهم در محفظه نگهداری تجهیزات شبکه بلانک پنل است؛ که وظیفه محافظت از تجهیزات حساس و خاص را بر عهده دارد و دسترسی به آن‌ها را محدود می‌نماید. بلانک پنل‌ها نیز دارای ابعاد گوناگونی هستند و اندازه آن به سایز و ارتفاع رک وابسته است.

لایت پنل

وظیفه این قطعه، روشن کردن محفظه نگهدارندهِ تجهیزات شبکه است. وجود لایت پنل ضروری است، زیرا در صورتی که فضای داخل تاریک باشد، نمی‌خوان کارهایی مثل نصب، نگهداری و عیب‌یابی تجهیزات داخل را انجام داد.

نگهدارنده کابل

کابل‌ها یکی از مهم‌ترین تجهیزات شبکه هستند و سایر تجهیزات را به یکدیگر متصل می‌نمایند. نگهدارنده کابل، همانگونه که از نام آن مشخص است وظیفه ساماندهی و نگهداری کابل‌ها را بر عهده دارد. هر چه کابل‌ها با نظم و ترتیب بیشتری قرار گرفته باشند، تهویه هوای داخل  rack نیز بهتر صورت می‌گیرد.

5/5 - (1 امتیاز)
مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Table of Contents
سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟