مزایای سیستم اعلان حریق

مزایای سیستم اعلان حریق

جامعه انسانی از ابتدا به دنبال راه‌هایی برای بهبود زندگی بوده است و اختراعاتی داشته است روزبه‌روز به‌سهولت زندگی افراد کمک شایانی کرده است. یک دسته از این اختراعات در راستای حفاظت از منابع ما بوده است. از گذشته اتفاقاتی مانند آتش سوزی خسارات زیادی به اموال و جان انسان‌ها وارد کرده است به طوری که امروزه رعایت یک سری موارد برای مقابله با آتش سوزی جزو قانون شده است. استفاده از خدمات اعلام حریق و راه‌هایی برای امنیت در مقابل آتش سوزی جزو یکی از استاندارهایی شده است که در هر ساختمانی الزامی است؛ در این راستا با ساخت و تولید انواع حسگرها و کاشف‌های حریق، این سیستم به حدنصاب پیشرفته شده است و حتی روزبه‌روز نیز گسترده‌تر خواهد شد. در این مقاله سایر مزایای استفاده از سیستم‌های اعلام حریق را بررسی خواهیم کرد.

فواید استفاده از اعلام حریق

استفاده از سیستم‌های اعلام حریق از لحاظ اقتصادی و از لحاظ اجتماعی بسیار از اهمیت زیادی برخوردار است. قابل به ذکر است که سیستم اعلان آتش سوزی در کنار سیستم اطفا آتش سوزی استفاده می‌شود. به‌عنوان مثال برای مزایای سیستم اعلام حریق می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

نجات جان افراد با وجود سیستم اعلان حریق

خسارت مالی در برابر از دست دادن یکی از اعضای خانواده قطعاً از اهمیت پایین تری برخوردار است و اگر بدانید که با استفاده از سیستم اعلان حریق می‌توانید از بروز چنین اتفاقاتی جلوگیری کنید قطعاً از آن غافل نخواهید شد. با سیستم اعلان حریق فرصت نجات جان آدم‌ها را در زمان کوتاه‌تری پیدا می‌کند

کاهش ضررهای مالی با استفاده از سیستم اعلام حریق

یکی از ویژگی‌های بارز و خوب سیستم‌های اعلان حریق این است که با بروز حادثه، به‌صورت خودکار با آتش‌نشان‌ها تماس می‌گیرد و به آنها اطلاع خواهد داد و تیم امداد در زمان کوتاه‌تری می‌تواند برسند و از میزان خسارات حاصل از آتش سوزی کم کنند.

نظارت ۲۴ ساعته توسط سیستم اعلام حریق

سیستم اعلام حریق ۲۴ ساعته در حال فعالیت است و مانند یک نگهبان مراقب محیط تحت نظارت خود است و در صورت بروز حادثه سریع دست به اقدام می‌زند.

دلیل اهمیت استفاده هم‌زمان از سیستم اعلام حریق و اطفا حریق

سیستم اعلام آتش سوزی پس از شناسایی خطر به کمک دتکتورهای سیستم اعلام حریق، با استفاده از آژیرهای سیستم اعلام حریق افراد را از بروز حادثه باخبر می‌کند تا بتوانند زودتر اقدامات لازم برای مقابله با آتش سوزی را انجام بدهند. طبق برنامه ریزی‌های سیستم اعلام حریق، بعد از گذشت زمان مشخص به سیستم اطفا حریق دستور فعال‌سازی می‌دهد و سیستم اطفا حریق اقدام به کنترل و سرکوب حادثه می‌کند.

سیستم اطفا حریق با توجه به محیطی که در آن نصب شده است از مواد مختلفی تجهیز شده است و با فعال سازی آن توسط سیستم اعلان حریق مواد موجود در مخزن‌ها را آزادکرده و سعی در کنترل و توقف حادثه می‌کند.

مزایای هرکدام از انواع مختلف سیستم اعلام حریق

سیستم‌های اعلام حریق انواع گوناگونی دارد که هرکدام ویژگی‌های خاص خود را دارد اما به‌طورکلی سیستم اعلام حریق شامل سیستم اعلام حریق متعارف، سیستم اعلام حریق آدرس پذیر و سیستم اعلام حریق وایرلس می‌باشد که می‌توانید تجهیزات و اطلاعات کلی آنها را در مقاله‌های سیستم اعلام حریق متعارف چیست، سیستم اعلام حریق آدرس پذیر چیست و سیستم اعلام حریق بیسیم چیست مطالعه کنید.

 از جمله مزایای سیستم اعلان حریق  بی‌سیم می‌توان  قابلیت جابه‌جایی، ارتقا آسان، فاقد نیاز به برق شهری زیبایی بصری بهتر اشاره کرد. در مقابل سیستم اعلام حریق آدرس‌پذیر هزینه پایین‌تری نسبت به سیستم اعلام حریق بی‌سیم دارد و از کابل کشی کمتری نیاز دارد در عین حال به راحتی می‌توان سریع‌تر و راحت‌تر عیب یابی نمود.

آتش سوزی یکی از حوادثی است که ممکن است حاصل یک فراموشی کوچک یا یک سهل انگاری ساده اتفاق بیفتد و خسارات زیادی را بار آورد. حال که تکنولوژی این امکان را داده است که از خسارات جلوگیری کنیم بهتر است به استفاده از آن در مکان‌هایی که در آن سرمایه‌گذاری شده است، چه مالی و چه جانی اهمیت زیادی بدهید.

تفاوت سیستم اعلام حریق با سیستم اطفا حریق در چیست؟

سیستم اعلام حریق در صورت کوچکترین تغییرات در محیط و احساس خطر هشدار های لازم را برای اطلاع رسانی به افراد را انجام میدهد، اما سیستم اطفا حریق سعی در کنترل و توقف حریق دارد.

کدام سیستم اعلام حریق برتری بیشتری دارد؟

با توجه به اینکه سیستم اعلام حریق آدرس پذیر ،محل دقیق اتفاق را اطلاع میدهد و همچنین از هزینه نصب پایین تری برخوردار است نسبت به سیستم اعلام حریق متعارف کاربرد بیشتری دارد.

5/5 - (1 امتیاز)
مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Table of Contents
سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟